Квотите за внос на украински мед да не се променят. За това настоява българският евродепутат Момчил Неков, подкрепен от свои колеги от Румъния и Франция, съобщиха от пресофиса на евродепутата. 
 
 
Те са внесли поправки в законодателен проект срещу предложението на Европейската комисия от тази година да се увеличи вноса на някои украински стоки. За меда предвиденото увеличение е с 3 000 тона годишно. Това означава, че в близките години Украйна ще може да внася безмитно в ЕС 8 – 9 000 тона мед годишно.
 
Именно поради тази причина български пчелари се оплакаха, че заради евтиния, но некачествен мед от Украйна имат нереализирани продажби за миналата година и са притеснени от икономическия натиск.
 
 
„Украйна е страна съсед на Европейския съюз и добрите съседски отношения  играят важна роля. Същевременно приоритет в нашата политика трябва да остане създаването и поддържането на добри условия за европейските земеделци.
 
Пчеларите в България сигнализират, че вносът от Украйна подкопава родното производство, като миналата година е имало хиляди тонове неизкупена продукция. Също така цената на крайния продукт е паднала с близо 25% на годишна база. В тази връзка не съм сигурен, че увеличаването на квотата за украинския внос е стъпка в правилната посока и разчитам на вашата подкрепа за изменение в предложения текст”, заяви Неков пред Комисията по земеделие и развитие на селските райони, аргументирайки внесената от него поправка квотата да не се увеличава.
 
От 1 януари 2016 г. е в сила споразумение за свободна търговия с Украйна, според което някои украински продукти, включително и пчелен мед, могат да бъдат внасяни без мито в ЕС. Европейската комисия предлага от тази година да се увеличи вноса на някои селскостопански продукти с 50 до 100%.