Светла Стоянова е управител и собственик на ЕТ „ХЕЛГА – Светла Стоянова”. Стопанството й се намира в Плевенско. Фирмата започва дейността си през 1998 г. като малък семеен бизнес в сектор растениевъдство. През годините фирмата се разраства и постепенно разширява своята дейност и към момента производителите на зърно обработват над 30 000 дка с пшеница, рапица, царевица, слънчоглед. Светла Стоянова има признание  на  национално ниво с поредицата от грамоти, една от които е от Добричкия панаир за принос на жените в агробизнеса.
 
 
- Как виждате българското селско стопанство след 10 години? 
- От 18 години се занимавам със земеделие. Нещата толкова бързо се променят, че не мога да предскажа как ще се промени. Техниката ще се промени, законите се променят, всичко се променя. 10 години е много дълъг срок за промяна. При всички случаи техниката ще стане космическа.
 
Даже моят син казва – не се безпокой, че няма да имаме работници, ще сме на почивка и ще управляваме дистанционно от компютър. Сигурно ще дойде и това време и това няма да е далече. Те още сега започват да навлизат новите технологии и нови правила, закони и изисквания. 
 
- Защо избрахте Вашето кариерно развитие да е в селското стопанство?
- Такава ми е съдбата. Аз съм родена на село и се върнах там и започнах. Това беше преди 18 години. Тогава земеделието беше на съвсем различен етап, моите възможности бяха много малки и нещата се промениха много и то в положителна посока. Аз съм свидетел на промяна в техниката, в технологиите и в добивите.
 
В абсолютно всичко. Не само земеделието се промени. От малко декари станаха много декари. От примитивна техника – супермодерна. Сега получаваме два пъти по-високи добиви, че и отгоре. Така че нещата се променят в положителна посока. Но все пак всичко има някакви граници и ние не можем да очакваме кой знае какви промени по отношение на растенията.
 
Не могат да дават по пет тона - и те имат някакъв потенциал. Аз мисля, че сега сме постигнали върха и започваме да работим по нови технологии, да намаляваме разходите и не знам какво още може да се измисли. Аз със сигурност съм се променила в положителна посока. От началото досега съм постигнала доста за моите възможности и  съм се доказала.
 
- Кои са най-ценните уроци, които получихте от практиката? 
- Човек трябва да се бори, да чете, да се самообразова, да се консултира, да знае много, за да постига добри резултати. 
 
- Кое Ви амбицира? 
- Като си начертаеш планове, колелото се завърта. Земята иска машини, машините искат земя. Всичко това иска хора, пари и така се върти колелото. И си гониш задачите една след друга. 
 
- Как подбирате хората, с които работите? 
- Мога да кажа, че съм формирала добър екип и на този етап имам качествени работници. Преквалифицирам ги, дори в момента работя по въпроса да наемам млади момчета, които обучаваме и така подготвям бъдещите си нови кадри. 
 
- Как се прави успешен агробизнес в България? 
- Човек трябва да бъде коректен. Трябва да знае, да иска и да може, защото много хора искат, обаче не могат. Земеделието не е проста работа, не е за прости хора. Всичко става с акъл. Не си ли правиш добре аритметиката, не става. Много хора гледат, че земеделците карат хубави коли, имат пари, ама не е само това.
 
Започват да теглят кредити, да си купуват коли и дотук. Важното е работата да върви, да имаш пари за работници, за машини, да правиш всичко както трябва - да използваш добри препарати. Всичко е комплекс от много неща.