Георги Йорданов е земеделски производител, стопанството му е около 10 000 декара и се намира в Сливенско. Отглежда слънчоглед, пшеница, рапица, царевица и 1 500 декара с нахут. Той обясни стъпките при отглеждането на нахут и трудностите, които е срещнал по пътя.
 
 
„Нахутът се засява възможно най-рано напролет - първите дни на февруари. Той не мръзне, издържа на минус 6 градуса температура. Дори тази година, когато се показаха първите листенца, беше  минус 8 градуса“, каза земеделецът.
 
По думите на Йорданов няма проблем с поникването на културата, но той съветва да не се засява на много дълбоко, защото няма достатъчно кълняема енергия, въпреки че е двусемеделно растение и е с едро зърно.  
 
„Не може да пробие земята, ако се сее надълбоко, изисква по-плитка сеитба. Не обича влажни почви, сухолюбива култура е и трябва да се сади на по-сухи места. Там, където е имало влага, умира“, обясни той.
 
Йорданов допълни, че нахутът се пръска само веднъж с фунгицид. Болестта при тази култура е черни петна, които се появяват по листата. Тя е много особена, защото за 24 часа може да обхване цялото поле. 
 
„Ако днес си видял едно петънце на едно растение, когато отидеш на другия ден или ако се забавиш и отидеш на следващия ден, цялото поле е почерняло“, добави той. 
 
Фермерът каза, че жътвата на нахута е лека, защото растенията не стават много високи. Важно е да се направи правилната настройка на комбайна, за да не се чупи. 
 
 
Йорданов споделя, че нахутът е претенциозна култура откъм плевелите и третирането с препарати.
 
„Първата година, когато засяхме с нахут, беше добра година - суха и така насажденията бяха чисти откъм плевели. Миналата година имаше много дъжд при нас и комбайните правеха силаж в буквалния смисъл на думата. Ако нахута беше до коленете, тревата беше до кръста, а добивът - никакъв. Тази година пак е чист, защото нямаше дъждове“, каза още Йорданов.
 
Той добави, че нахутът се дели на два сорта – дребен и едър. Дребният е за паста, използва се и за разядка, а едрият нахут е за т.н. леблебия, която ядем. Той е с доста по-висока цена - около 4-5 лв./кг. 
 
„Отглеждам 1500 декара с дребен нахут. Реализирам продукцията си на българския пазар, според договорка с различните търговци, които проявяват интерес, като средната цена е 1.20 лв./кг. Колкото по-малко се произвежда от едно нещо, толкова по-висока е цената му. Сега тя падна, защото започна да се произвежда повече и има интерес към тази култура. Много нахут се зася и много колеги се хвърлиха да засяват тази култура, но това не е толкова лесно“, допълни земеделецът.