Битката за атрактивни земеделски парцели за обработване през стопанската 2017/2018 г. започна. Арендаторите вече се оглеждат за ниви, с които да разширят бизнеса си. За втора поредна година на пазара се появиха предложения за наемане на земя чрез търгове, в които всеки фермер сам да посочи наема, който е готов да плати за желаните парцели. Инициативата е на водещото дружество Агрион. 
 
 
„Крайно време е пазарните реалности да се определят по един честен, конкурентен начин. Затова вместо лично да договаряме условията за отдаване, ще оставим земеделците сами да определят ценовите нива”, коментираха от дружеството.
 
Информация за предложените парцели земя може да се намери в офисите й в цялата страна като документи за търговете започват да се събират от 22 март. За всеки парцел ще се търсят по няколко оферти, за да може да се гарантира конкурентния принцип. Принципът на търговете дава възможност за равни и прозрачни условия. Фермерите сами посочват каква сума могат да отделят като рентно плащане и съответно най-добрата оферта печели. Масовата практика в бранша е големите собственици еднолично да договарят наемните нива с арендаторите.
 
 
„Искаме да дадем шанс и на по-дребните и средни производители да останат на пазара и да участват с атрактивни предложения за наемане на земя”, допълват от Агрион. 
 
Кампанията по договаряне на рентите ще бъде повече от интересна. Докато арендаторите се оплакват от ниски изкупни цени на продукцията, данните на статистиката отчитат ръст на износа. Рентите варират в доста широк диапазон в различните райони на страната, защото зависят от няколко важни фактора - качеството на земята, мястото, големината, добивите и изкупните цени, дори броят на активните арендатори в конкретното землище. Цените на свой ред се влияят от други допълнителни външни пазарни тенденции. Фермерите основно търсят  да наемат окрупнени парцели, защото по-малките с много наследници са трудни и скъпи за управление. Никой не иска да взема разпокъсани парцели, попаднали в ръцете на много наследници. Именно разпокъсаността е основната причина земята да е с ниска цена. Все повече евросредства има и за сектори извън зърнопроизводството - плодове и зеленчуци, животновъди, биопроизводители, които тепърва преживяват своя ренесанс. Затова търговете за отдаване на земя се очаква да разкрият пазарните реалности. Резултатите от миналогодишната кампания с търгове за наем на земя в Агрион показа също и влизане на по-малки арендатори в нови землища.