Преобладаващата част от анализаторите очакват между 3-5% по-ниски цени на зърнените и маслодайни култури в света за новата реколта.
 
 
Центърът на икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) отбеляза това в своя месечен бюлетин за състоянието на сектора. Наблюдателите посочват, че нараства вероятността от песимистичен сценарий, при който цените ще се сринат с 10-15%.
 
Засетите в България площи с пшеница за новата реколта възлизат на 1.12 млн. ха, гласи оценката на CAPA. В същото време оперативните данни на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) са за 1.13 млн. ха. 
 
Оценката на Центъра е, че с ечемик у нас са засети 138 хил. ха, а с рапица – 193 хил. ха. В момента закъснява чувствително  засяването на пролетните култури, като  според  първите  оценки на САРА със слънчоглед ще  бъдат засети 755  хил. ха, а с царевица - 424  хил. ха.
  
Прогнозата на изследователите е, че при слънчогледа ще бъде отбелязано най-голямото свиване на площите. Те ще са поне с 6% по-малко спрямо миналата година.
 
 
Първите  оценки на Центъра са, че добивите от новата реколта ще бъдат 4.86 т/ха при пшеницата, 4.28  т/ха при ечемика и 2.5  т/ха при рапицата. По-оптимистични са изчисленията  на  JRC-Mars,  според които добивите от  пшеница ще бъдат средно  5.45  т/ха  или с 3%  повече спрямо  2017  г.  Прогнозата за ечемика е 4.89  т/ха  - увеличение с 2%  на  годишна база, а за рапица – 2,95 т/ха или с 4% повишение спрямо  2017 г. 
 
Прави впечатление, че цените  на  ечемика  в  България  през  последните  два-три месеца  остават  доста  по-ниски,  отколкото  на останалите  пазари,  където  са  съпоставими  с пшеницата.  
 
Текущите прогнози за производството на пшеница в глобален мащаб постепенно се подобряват. Бъдещата  реколта  вече се оценява на 750  млн. т или  само  с  1%  по-малко  от  2017  г.  Очакват  се  по-ниски  добиви  в Черноморския регион, като в Русия спадът вероятно ще  бъде с 8-9%,  но  в  останалите  части  на света е възможно увеличение спрямо предишната година.
 
Цените  на  хлебна  пшеница  в  момента  в различни части на света са между 210-240 долара/т и ще останат  така до получаването на по-ясна картина за новата реколта. 
 
Лоши  новини  идват  за  реколтата  на  соя  в Аржентина, където може да има  срив с почти една трета, допълват анализаторите от CAPA. Това ще намали  световното производство на  соя с 10 млн. т. Въпреки това цените се задържат ниски, заради слабата  търговия и неизвестностите около търговските спорове между САЩ и Китай.