През първите дни от предстоящия седемдневен период средните температури ще бъдат близки до биологичния минимум, необходим за развитието на пшеницата, ечемика и рапицата.това гласи прогнозата на агрометеоролозите от НИМХ на БАН. 
 
 
През втората половина на периода се прогнозира съществено повишение на температурите и активизиране на вегетационните процеси при зимните житни култури и трайните насаждения. 
 
При есенните посеви ще се наблюдава масово братене, а при овощните култури ще протичат фазите набъбване и разпукване на пъпките. При лозата в южните райни (агростанция Сандански) и на места в Дунавската равнина (агростанции Николаево, Павликени) ще се осъществява фаза сокодвижение.
 
 
През периода, критични минимални температури за земеделските култури не се прогнозират.
Падналите значителни валежи през изтеклия седемдневен период, надвишили в североизточните райони нормите за месеца, увеличиха почвените влагозапаси и на много места в страната в еднометровия слой те достигнаха нива до пределната полска влагоемност (ППВ).
 
 
Очакваните валежи през периода ще поддържат високо съдържанието на влага в горните почвени слоеве и в голяма част от полските райони ще отложат провеждането на сезонните агротехнически мероприятия.
 
На много места в Южна България ще бъдат пропуснати оптималните агротехнически срокове за сеитбата на слънчогледа, които съвпадат с предстоящия седемдневен период. 
По-подходящи условия за провеждане на предцъфтежните пръскания на овошките ще има в периода 20-21 март.