През първата половина от следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време. Това сочи прогнозата на агрометеоролозите от НИМХ при БАН. 
 
 
Очакваните валежи на много места в страната ще поддържат добро нивото на почвените влагозапаси в 50 cm слой, над 75% от ППВ. Изключения ще се наблюдават в крайните северозападни райони (Видин, Лом) и в част от Горнотракийската низина (Пазарджик, Пловдив), където валежите през първата половина на юни бяха без стопанско значение - под 5-6 l/m².
 
През повечето дни от периода вегетацията на пролетните култури ще протича при температури близки до климатичните норми. При слънчогледа ще се наблюдава образуване на съцветие, при памука – бутонизация, при зърнено - бобовите култури - цъфтеж и формиране на бобове. В края на периода ранните хибриди царевица на места в полските райони ще встъпят в начало на фаза изметляване.
 
 
Ечемика в по-голямата част от страната приключи развитието си. В края на следващия период при пшеницата в равнинните райони ще преобладава восъчна зрелост. Във високите полета при посевите ще протича преход от млечна към восъчна зрелост. При лозата ще приключва цъфтежa на ресите.
 
Периодът е критичен за заразяване с мана и оидиум. През втората половина на юни в лозовите насаждения се очаква появата и повреди от новоизлюпените ларви на лозовата щитовка. Подходящи условия за своевременно провеждане растителнозащитните пръскания, за започване жътвата на ечемика ще има в началото на третото десетдневие.