Днес, в четвърти брой на рубриката „Агроиновации“, която Fermer.bg реализира със съдействието на Института за агростратегии и иновации ви представяме проект на немска оперативна група, посветен на устойчивото, азотно ефективно и свободно от ГМО хранене в млечното животновъдство.

 

Агроиновации: Смесено земеделие във Франция – заедно за по-малко проблеми

 

Оперативните иновативни групи, сформирани и функциониращи в рамките на Европейското партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост – ЕПИ-Агри са пример за начините, по които иновативните идеи намират успешно приложение в практиката на земеделските стопанства в Европа. Иновациите са един инструмент, от който бизнесът има нужда и те трябва да се случват с или без външно финансиране. 
 
В Германия има една област, която определено се очертава като лидер в Европа когато става дума за иновации, най-вече в животновъдството. В областта Шлезвиг-Холщайн, фермерите търсят начин чрез иновации да осигурят устойчиво, азот-ефективно и свободно от ГМО хранене в млечните си ферми. Така местните фермери, подкрепени от науката, разработват проект, който да гарантира качествено изхранване на животните, като същевременно се осигуряват по-добри условия за околната среда. Така те започват сами да отглеждат и да влагат във фуражните смески култури като бакла, грах, лупина, както и силаж от богати на протеин бобови култури и силаж от червена и бяла детелина. 
 
Цел на проекта
Иновативният проект има за цел да допринесе за ефективното използване на богат на протеини фураж за изхранването на млечни крави. Намаляването на съдържанието на протеина в общата дажба на млечните крави, води до намаляване на азотното отделяне чрез течния оборски тор и до намаляване на натоварването с нитрати от животински тор в околната среда. Хранителният протеин трябва също все по-често да идва от собствената продукция и по този начин се гарантира свободно от ГМО хранене.
 
 
Стъпки за осъществяване на проекта:
Анализ на съществуващото хранене и проучване на внедряването на иновативни мерки с оглед постигане на целта за намаляване на протеин в дажбата;
Създаване на система за мониторинг;
Оперативен индивидуален анализ на данни от мониторинга;
Оперативна подкрепа, текущо събиране на данни и мониторинг;
Информация и обмяна на опит на водещите стопанства;
Трансфер на знания чрез събития и публикации.
 
Изпълнение на мерките
Фураж от местен протеин се използва във водещите ферми и ефектите се отразяват за нуждите на проекта. Той се съсредоточава върху бакла, грах, лупина, както и силаж от богати на протеин бобови култури и силаж от червена и бяла детелина. В рамките на проекта е заложено и използването на хранителни добавки - етерични масла, аминокиселини, специално термично обработени източници на протеин, които подобряват възстановяването на суровия протеин. Ще бъдат оценявани и примерните ситуации на хранене, които ще бъдат снабдени с фуражни добавки. С водещите ферми, в които може да се приложи доставката на протеин по време на фаза лактация, последиците ще се оценяват и по отношение на параметъра ефективност.
 
Използването на азот е пряко свързано с оползотворяването на ресурсите и същевременно води до устойчиво и екологично производство на мляко. Ефективността на експлоатацията може да бъде ясно доказано на производителите на млечни продукти и да се покаже как храненето може да бъде по-ефективно. По този начин ще се постигне намаляване на разходите и значително намаляване на азотното освобождаване. При тези параметри ще бъде оптимизирано управлението на хранителните вещества в стопанствата, участващи в проекта. За да се изчисли консумацията на фураж, се събират данни от измервателни устройства, фуражните смесвания, които впоследствие се използват за управление на храненето. По този начин може да бъде разпределено по-точно количеството фураж, необходимо за производството на мляко.
 
Публикацията е разработена по материали на ЕПИ – АГРИ и е предоставена от Институт за агростратегии и иновации, като част от информационната кампания „Иновациите – винаги на мода!“