Днес, в шести брой на рубриката „Агроиновации“, която Fermer.bg реализира със съдействието на Институт за агростратегии и иновации, представяме пример за споделяне и сравнителен анализ на данни от фермите, базиран на онлайн приложение, разработено от Борда за развитие на земеделието и градинарството в Обединеното кралство.
 
 
За фермерите става все по-важно да бъдат конкурентоспособни и от съществено значение за тях е контролирането на производствените разходи. Защо и как другите са по-добри от мен? Какво мога да науча от тях? Как може да се развие стопанството ми? Това са въпроси, които всеки фермер все по-често си задават.
 
Днес, когато дигиталната революция е пред нас, все повече технологии са достъпни за селскостопанския сектор. Фермерите във Великобритания вече имат възможността да се възползват от платформата Farmbench, разработена по инициатива на неправителствената организация „Борд за развитие на земеделието и градинарството“ /AHDB/. Farmbench събира и споделя данни от цялото Обединено кралство, предоставяйки на фермерите полезни указания за потенциални промени в практиките им за управление на стопанствата, които в крайна сметка могат да им помогнат за по-добро управление на риска, както и за справяне с нестабилността на цените.
 
Бенчмаркинг за по-добро управление
Силните колебания на пазарните цени на земеделската продукция, както и тяхната волатилност вероятно ще се увеличават, наред с валутните колебания и неблагоприятните климатични условия. Всички тези фактори оказват влияние на устойчивостта на много земеделски стопанства. За фермерите става все по-важно да бъдат конкурентоспособни и в тази връзка контролирането на производствените разходи е от съществено значение.
 
В този контекст, бенчмаркингът може да подпомогне земеделските стопани да подобрят производителността и устойчивостта си. От сравнителния анализ могат да се извлекат ценни уроци чрез повдигане на въпроси като: Защо и как другите са по-добри? Какво може да се научи от тях? Как може да се развие стопанството ми? Фермерите винаги са правили това неформално, обсъждайки добивите и производствените цени с други производители, но инструментите за онлайн сравнение могат да се събират от по-широк кръг земеделски стопанства, като се вземат предвид много различни аспекти на бизнеса и могат да предоставят по-точни консултации за управлението.
 
"Основният принцип на бенчмаркинга е, че ако нещо може да се измери, то може да се управлява", казва Джайлс Блечфорд, ръководител на звеното "Икономика на земеделските стопанства", в Борда за развитие на земеделието и градинарството (AHDB).
 
 
Инструментът Farmbench
"Ролята на Борда е да вдъхнови нашите фермери и преработвателна промишленост да успяват в бързо променящия се свят", казва Блечфорд. Конкурентоспособността и устойчивостта са ключова част от успеха и затова Бордът е разработил безплатен онлайн бизнес инструмент. Приложението Farmbench e разделено в няколко направления производства – зърнени и маслодайни култури; картофи; градинарство; млечни продукти; телешко и агнешко месо; свинско месо. „Farmbench помага да се разберат и сравнят пълните производствени разходи както на индивидуално стопанство, така и на ниво цялата верига на съответното производство“, пояснява още ръководителят на проекта Джайлс Блечфорд. 
 
Как работи системата?
Земеделските стопани въвеждат данни в системата за физическите и финансовите резултати на стопанството за отделни обработваеми площи, за различните култури и дори информация за цялата ферма. Трите основни категории показатели са: 
 
Финансови (напр. продажби, разходи и маржове);
Технически (напр. използване на торове или продукти за здравето на животните);
Продуктивност (напр. резултати като добиви на култури, потомство, продажби на разплодни животни и т.н.).
 
Всички потребители на приложението Farmbench могат да получават достъп до отчети по всяко време, като сравняват ефективността си със средно най-малко 15 други подобни фирми. Отчетите могат да се генерират по различни критерии, които потребителят избира. Събраните данни се използват също от Борда за ежегодно публикуване на национални доклади за сектора, но също и за изготвянето на специфични доклади, които се използват в дискусионни групи.
 
 
По отношение на защитата на личните данни и предоставената информация, фермерите споделят всички данни на стопанствата си като запазват собствеността си върху тях, получавайки достъп чрез сигурни пароли. Всички данни стават анонимни след качването им в сайта. Земеделският производител е наясно кой има достъп до данните в таблото за управление на програмата и трябва да даде разрешение за по-нататъчната им употреба. Данните също така се потвърждават, преди да бъдат включени в сравнителните обобщени данни.
 
Ползи за фермерите
Земеделските производители могат да вземат решения как да подобрят бизнеса си, като анализират предоставените от тях данни в сравнение с наличните в системата.
 
 
"Farmbench се занимава с фина настройка на производствените разходи, така че производителите да могат да взимат информирани решения за бъдещето си. Ако не можем да разпознаем силните и слабите си страни, няма да бъдем в състояние да ги подобрим и развием. Способността ни да бъдем прогресивни и конкурентни е жизненоважна.", обяснява Джайлс Блечфорд.
 
Така разработена системата позволява на земеделските стопани, както индивидуално, така и колективно, да бъдат по-ефективни, продуктивни и устойчиви. Това е инструмент, който е лесен за използване, а производствените разходи могат да се разделят дори в рамките на едно стопанство между отделните направления на производството. "Това е иновативно в сравнение с други съществуващи онлайн приложения за сравнителен анализ, които се специализират в едно предприятие и означава, че потребителите тук получават по-добро разбиране на всички разходи в рамките на цялото стопанство, както и подробни данни за фермата", казва още мениджърът на проекта.
 
Публикацията е разработена по материали на ЕПИ – АГРИ и е предоставена от Институт за агростратегии и иновации, като част от информационната кампания „Иновациите – винаги на мода!“