Когато полетата с насаждения са обширни и се случи така, че нещо с част от тях не е както трябва, да обследвате всяко едно е титанично усилие. Именно поради това учени и изобретатели не за първи път концентрират знанията си за разработването на летателни апарати и роботи, способни автономно да осъществят проверката, пише robotrends.ru.

9 израелски иновации в областта на селското стопанство

Повечето съвременни роботи се придвижват с помощта на колела. Това означава, че съществува риск да паднат, да заседнат, да повредят насажденията, да се ударят в друг робот или в техника.

Някои фермери използват за наблюдение на земеделските земи дронове. При тях обаче също има някои недостатъци.

Така учени от Технологичния институт за роботи и интелигентни машини в Джорджия решават да тръгнат по нов път. Те създават прототип на робот, който виси над полето по прокарано над него трасе. За да се придвижва, той използва движения, наподобяващи тези на маймуните.



Като първообраз за разработването на робота е послужил ленивецът. Той живее по дърветата и се придвижва бавно. Да нарекат обаче робота „ленивец“ разработчиците не поискали. Затова избрали името Тарзан – доста по-енергичен персонаж.

Идеята е следната: за да се използва Tarzan, трябва над растенията да се прокарат метални въжета, по които роботът ще се придвижва на височина човешки ръст.

Използвайки двете си „ръце“ с отпечатани на тях с 3D принтер „нокти“, той ще обхожда полетата. С помощта на вградена цифрова камера може да прави снимки и да замерва насажденията, съобразявайки се с командите на оператора или на предварително заложена програма.

След обследването на един ред, роботът минава на следващия и започва движението си по него. Процесът се повтаря, докато не бъде прегледано цялото поле.

След това Tarzan изпраща събраните данни в компютъра на своя собственик. Там информацията може да се преработи чрез специална операционна система. Фермерът получава своевременно данни за състоянието на културите и за наличието на проблеми.



Тъй като конструкцията на робота е замислена така, че той се придвижва с ръце, на практика не се черпи много енергия. За движението си Tarzan използва земната гравитация и инерционни сили – точно както прави в природата ленивецът.

Разработчиците се надяват, че изобретението им ще може да се захранва успешно само с енергия от слънчеви батерии. Така роботът ще може да работи автономно на полето без външно презареждане в продължение на месеци.

Това лято Tarzan ще бъде изпробван на соеви полета в град Атина, щата Джорджия.