Намалява броят на регистрираните земеделски производители в Кърджалийско. Това сочат данните на областната дирекция в Кърджали. Причината е във високите осигурителни прагове, които за препитаващите се единствено от земеделие, са непосилни. Освен това, за пръв път от тази година стопаните трябва да плащат и данък от 10% върху печалбата от продукцията си.

През миналата година са били регистрирани около 9 000 земеделски производители в Кърджалийско, но от тях вече 700 са се отказали. Срокът за пререгистрация продължава до 25 март т.г., няма очаквания тенденцията за отлив да се промени, прогнозират от Областната дирекция.

Няма индикации и за преориентиране на заетите с растениевъдство към алтернативни култури. Според директора на областната служба Веселин Михов тютюнът е най-подходящ за климатично-почвените условия в Източните Родопи. Експериментите с отглеждането на билки и етерично-маслени култури се провалиха, тъй като липсват разработени пазари, посочи той. Според него реалната алтернатива е животновъдството и вече се забелязва повишен интерес към това от страна на земеделците.

До миналата година регистрираните тютюнопроизводители в региона са наброявали 12 000 души. Около 20% обаче са заявили, че се отказват от този поминък през тази година. Срокът за регистрация изтича на 31 март т.г. Все още се чака политическото решение за съдбата на фонда, липсата на яснота около съществуването му обаче блокира работния ритъм на производителите.

източник: БГНЕС