От браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари алармираха, че няма достатъчно качествена пшеница, която да осигури производството на хляб без подобрители. Становището идва след като браншовиците се запознаха с доклада за реколта 2010 г. на националната служба по зърно и фуражи към МЗХ.



Качествената пшеница добита през 2010 година възлиза на 5,4 % от общия обем на реколтата или около 203 000 тона, се казва в доклада. В тази цифра е включена пшеницата с качество от първа и втора група. Добитото зърно ще бъде досататъчно за производството на около 140 000 тона брашно, от което могат да бъдат направени 280 милиона комата от 700 грама. Пак по данни на официалната статистика средното дневно потребление на хляб у нас е 285 грама на човек.  Сметката на камарата показала, че трябва да бъдат осигурени около 3 милиона хляба на ден и качественото брашно ще стигне за не повече от 90 дни.


Според експрите на земеделското министерство пшеница с добри показатели се води и тази от втора Б и част от трета група. Тя обаче не съдържа достатъчно количество глутен и за направата на хляба е нужно да се вложи и подобрител, който да повиши тези показатели.
Друг проблем, отчетен от експертите на земеделското министерство е високия процент покълнали зърна. Като следствие от това добитото брашно ще бъде с повишена ензимна активност, което влияе пряко на качеството на хляба. За намаляване на тази активност е необходимо влагането на коректори още на етап смилане.