Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.

Приемам
x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Помогнете да разбера коя точно е тази болест по лозите

Здравейте,
Моля за съдействие. Няколко лози тази година още в началото на рзвитието на леторастите тръгнаха с жълти недоразвити листа. Заедно с това си останаха недоразити като цяло. Лошото е, че преди около 10 дни започнаха да се появяват недоразвити летораси, безформени и дремни листа с насечени и остри петури, също с лимонено жълт цвят. Много статии из нета изчетох, но така и незнам какво да правя, защото признаците приличат на три болести, две от които са свързани с унищожаване на лозите и изчакване на 4 - 5 годишен период преди да се засадят нови. Това не ми харесва озобено (чакането 4 години), въпреки че като цяло предстои поетапна подмяна на старото лозе. Но в близост съм засадил нови лози - добър сорт на който държа много и ако се наложи ще унищожа старото.
Моля ако някой има подобен проблем да сподели опита си.

20.06.2015 в 20:40

Re: Помогнете да разбера коя точно е тази болест по лозите

Пробва ли със тор

21.06.2015 в 09:20

Мнението е редактирано за последно на 2015-06-23 14:01:15

jatvar, не съм пробвал с тор защото лозите не са съседни, а локално през няколко незасегнати. Но тази събота възнамерявам да полея с разтвор от зелен камък и английска сол, т.е. железен сулфат и магнезиев сулфат. Попаднах на статии с такива съвети за борба с неинфекциозната хлороза ... дано това е причината. Моля за коментари дали са смесими двата продукта.
Очаквам и препоръки за това какъв тор мога да използвам по това време, защото там където е лозето вали през две седмици по много малко.

21.06.2015 в 11:06

Хлороза е и според мен...
Зеленият камък е слаб/не особено ефективен...
Пробвай с това: http://www.kvsagro.com/index.php?lng=bg&p=prod&id=37

21.06.2015 в 11:24

Accord, много благодаря за съвета. Ще пробвам и дано има положителен ефект.

21.06.2015 в 11:52

Да си пръскал с глифозат?

21.06.2015 в 17:26

Пръскал съм, но с предпазител, при тихо, безветрено време като пръскам само зелените части на плевелите. Общо взето пръскам по предписаните правила, много внимавам да не засягам лозите, защото имам засадени 60 - 70 нови лозички тази пролет, които са ми много ценни и тези които са се прихванали от тях растат без проблеми. Опасявам се ако болестта по старите лозя е инфекциозна да не се прехвърли на мнладите. Така или иначе старите поетапно или ще премахвам или ще облагородявам с присаждане, та а ко е лоша болест по-добре да ги изкоренявам, но ако не е - все още има хляб в старите лози, а специално на тези редове в които са повредениет не им е дошло времето.
Може ли по някакъв начин да се е прехвърлил глифозата през почвата, а не през листната маса на лозите при условие, че спазвам дозата ... та даже е и ниска за пръсканата площ?

21.06.2015 в 19:22

Пръскал съм, но с предпазител, при тихо, безветрено време като пръскам само зелените части на плевелите. Общо взето пръскам по предписаните правила, много внимавам да не засягам лозите, защото имам засадени 60 - 70 нови лозички тази пролет, които са ми много ценни и тези които са се прихванали от тях растат без проблеми. Опасявам се ако болестта по старите лозя е инфекциозна да не се прехвърли на мнладите. Така или иначе старите поетапно или ще премахвам или ще облагородявам с присаждане, та а ко е лоша болест по-добре да ги изкоренявам, но ако не е - все още има хляб в старите лози, а специално на тези редове в които са повредениет не им е дошло времето.
Може ли по някакъв начин да се е прехвърлил глифозата през почвата, а не през листната маса на лозите при условие, че спазвам дозата ... та даже е и ниска за пръсканата площ?

Брат, с въпроса ти дадох отговора!
Дали в тихо и с предпазител незнам, но това са поражения по глифозат. Ако искаш да възстановяваш лозите режи дотам докъдето е поражението. Успех.

21.06.2015 в 20:20

velimirdonchev, благодаря. Това все пак ме успокоява, че няма да се пренесе към младите лози, защото очаквах да е нещо вирусно.

21.06.2015 в 20:50

Да беше нещо вирусно можеше и да се пооправи ама сега ще е доста сложно при първа възможност пръскай с някой листен тор тези от калифорнийски червей вършат много добра работа и веднага окопай лозето за да стимулираш работата на корена.

21.06.2015 в 20:58

Трябва ли наредбата за изкуствено създадените условия да се приеме в сегашния й вид?

• Агро Бул Сервиз ООД Агро Бул Сервиз ООД

"Агро Бул Сервиз" ООД  извършва търговска и сервизна дейност на селскостопанска...

ФИАММА ЕООД ФИАММА ЕООД

Всичко за селското стопанство.   Фиамма ЕООД предлага богата и широка гама от...

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД РИМЕКС Технолоджийс ЕАД

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД е компания с високо професионален и иновативен подход към всички...

• Скайтрак ЕООД Скайтрак ЕООД

Скайтрак ЕООД е директен вносител на употребявани трактори от Япония с марките Kubota, Iseki,...

Универсал НВГ Универсал НВГ

Универсал-НВГ ООД е създадена през 1990 г. В търговията със селскостопански машини...

БУЛАГРО МАШИНИ АД БУЛАГРО МАШИНИ АД

Вече 28 години Булагро е надежден партньор на добрите селскостопански производители в...

• Сатнет ООД Сатнет ООД

Сатнет ООД е водещ вносител на употребявани и рециклирани Японски...

НИК Електроникс ООД НИК Електроникс ООД

НИК Електроникс ООД e вносител на Trimble за България - GPS навигации, автопилоти и...

Джи-Трак ООД Джи-Трак ООД

Джи-Трак ООД, Велико Търново е официален представител на Кубота България, SMS - Чехия,...

• Тайтън Машинъри България Тайтън Машинъри България

"Тайтън Машинъри България" АД е българо-американско дружество, съзадено на 6-ти...

Стойчеви 57-62 ООД Стойчеви 57-62 ООД

Фирма Стойчеви 57-62 ООД е изключителен представител за България на:   Зетор –...

Еуралис Семена ЕООД Еуралис Семена ЕООД

Еуралис Семанс е семенарският отдел на Еуралис Груп – френски кооператив, съставен...

forum