x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Споделене мнения и препоръки относно закупуване на стопанство

Здравейте,

Споделям една идея, която обмислям от известно време. Работя в сектор земеделие, но не притежавам лична земя. Наскоро се отвори възможност да закупя земеделския бизнес на човек със стопанство 10 000 дка. Сумата, за която се договаряме е около милион лева. Тъй като не разполавам с подобни средства и най-вероятно всичко ще се сведе до решението на две банки, ме интересува вашето мнение. Смятате ли, че подобна инвестиция би била печеливша и какви рискови биха се крили в нея?

22.05.2015 в 19:51

Re: Споделене мнения и препоръки относно закупуване на стопанство

Колега, какъв е тоя бизнес ако не е тайна?Какво ще отглеждаш на тия 10000 дка, в кой район се намират, коя категория е земята?Имам опит с подобни проекти ама дай повече информация.

22.05.2015 в 20:41

Мнението е редактирано за последно на 2015-05-25 13:48:25

Лично аз мисля, че макар и трудно от земедели може да печели добре. Дали стопанството си залужава или не е трудно да се каже при параметрите, които си дал. Нещата, които бих те посъветвал са:
1. Преди да предприемеш тази стъпка да си направиш ясен бизнес план сам или с помощта на експерт.
2. Преди да подпишеш договор с банката си наеми адвокат, който много внимателно да ти разясни договора и да ти даде съвет за какво да преговаряш.

Не знам точно с какво в сферата на земеделието се занимаваш, но бих ти препоръчал като за начало да започнеш с по-малко инвестиции.

22.05.2015 в 20:50

Прави са колегите,много общо задаваш въпрса.
В кой район е земята,какви трактори и комбайни има, договорите за
наем или аренда за колко години са,хората които работят там колко
са и що за стока са. Ти самият имаш ли някакъв опит в тази сфера.
Стопанство с 10000 дка е сериозна работа,аз самия гледам 4000 и бая зор
виждам.
Определено можеш да загубиш тоя 1 милион за по-малко от година, и
можеш да го удвоиш пак за толкова-всичко зависи само от теб!!!

22.05.2015 в 21:02

Има доста информация, която трябва да се знае, за да се отговори на въпроса Ви.

По въпроса за цената - как се е формирала тази цена? Според цената, стопанството би трябвало да печели по около 200 000 лв. на година, за да върнете инвестицията в разумен срок от 5 години. Печели ли по толкова в момента? Ако печели по толкова и маржа е 10%, това означава, че трябва да прави над 2 000 000 лв оборот. Има ли стопанството 2 000 000 лв. оборот? Този оборот идва от активите на стопанството и на практика Вие закупувате активите, но цената им има стойност, основана на това какъв е дохода от тях. Това, че има машини и други активи, закупени примерно за 1 100 000 лв. не означава, че трябва да ги оцените и платите на толкова. Ако те произвеждат по-голяма печалба ще струват по-скъпо като част от печеливш бизнес и обратното в случай, че не носят печалба. Т.е. ако стопанството печели по 50 000 на година ще избиете парите за 20 години, ако печели по 500 000 ще ги избиете за 2 години и това определя цената на стопанството, не плащайте активите на база на това за колко са купени и износени. В първия случай бизнеса може да струва 250 000 лв, въпреки че има машини за 1 000 000 лв, във втория случай може да струва 2 500 000 лв при наличието на същите машини. Защото важен е доходът от тях.

Рискове винаги има, от всякакъв характер - пазарни, оперативни и т.н. Да се справите с тях е и въпрос на мениджмънт. Ако има риск цените да паднат би било Ваша грешка, че гледате само една култура. Ако има риск от превишаване на разходите, би било Ваша грешка, че не ги контролирате както трябва. Ако има риск някои материали или суровини да не бъдат получени навреме, би било Ваша грешка в избора на доставчици и не-създаването на процедури, които да предотвратят това. И т.н. Винаги има проблеми и рискове и винаги има решения и предотвратяване на последиците от нещата, които са се объркали. Въпрос на управление и на решения.

След като бизнесът е работещ нямате нужда толкова от класически бизнес план, колкото от план за подобрения, в който да е заложено ежегодно подобрение в смисъла на намаляване на загубите, свиване на разходите и други бизнес цели, характерни за всеки един бизнес. За целта обаче първо трябва да се разберат слабите места на стопанството и да се идентифицират възможните области на подобрение и да се види с колко може да се подобри. Производствените разходи може би няма да могат да бъдат оптимизирани с кой знае колко, но всички останали - със сигурност и би имало най-голям смисъл да закупите бизнеса, ако в момента е неефективен и затова е на ниска цена, а Вие знаете как да го направите по-ефективен и да развиете други направления.

Аз на Ваше место бих действал от самото начало с един консултантски екип от опитен фермер, агроикономист, адвокат и бизнес консултант, защото отговорите на всякакви въпроси изискват експертиза и обективен анализ. И бих споделил риска с партньор.

22.05.2015 в 23:25

Всичко което пише по-горе eferma е правилно,но
от 100 километра си личи ,че това е традиционен подход на
бизнес-консултант,който добре си е научил уроците и
и при този начин на разсъждение е все едно дали произвеждаш
зърно,правиш копчета или автомобилни гуми.
Спецификата в зърнопроизводството е от голямо,бих
казал огромно значение за Вашия успех,или неуспех.
В едно обаче е много прав-не се доверявайте само на един
човек,ако нямате опит. Чак агроикономист и адвокат за постоянно
няма да Ви трябват/ползувайте ги само за сделката/,но
задължително вземете за Управител опитен фермер и отделно
агроном. Стопанство с 10000 дка земя може да постигне
над 1,5 милиона лева годишен оборот при добро управление.

23.05.2015 в 13:34

И мен не ме кефи неспособността на консултантите да поглеждат извън рамката, но докато колегата не даде повече информация тука само си драскаме лафчета с милион условности.Наскоро работих по проект за закупуване на голям парцел с прилежащи сгради-или нещо както ти се изрази "земеделски бизнес".И със собственика на закупуващата го фирма решихме, че е най-рентабилно да го парцелираме и да го препродадем(не съм консултант, просто помагах на познат понеже имам опит в тази област).Цената беше около милион, а площта доста по-малко от 10000 дка, ама пак ти казвам-зависи къде е земята, коя категория и тнт...Това е само пример, понеже ми е минало наскоро през ръцете, тея 10000 дка могат да се избият няколко пъти за година ама като не знаем за какво става въпрос при теб...Имам и известен опит в закупуване и развиване на вече създаден бизнес, така, че не се стискай от към инфо-във форума има хора, които са им минали стотици хиляди декари през ръцете и могат да ти кажат това-онова.

23.05.2015 в 18:21

Има доста информация, която трябва да се знае, за да се отговори на въпроса Ви.

По въпроса за цената - как се е формирала тази цена? Според цената, стопанството би трябвало да печели по около 200 000 лв. на година, за да върнете инвестицията в разумен срок от 5 години. Печели ли по толкова в момента? Ако печели по толкова и маржа е 10%, това означава, че трябва да прави над 2 000 000 лв оборот. Има ли стопанството 2 000 000 лв. оборот?
.

Абе ти разбираш от земеделие колкото автора, да ти ... и консултанта. При 10000дк земя, само субсидията му е 300 000лв и какъв Марж говориш от 10%, при такъв марж ако гледаш 1000 дк ще имаш печалба от 8000лв и оборот от 88000.
Бягай със глупостите си от тука, че не едва ги чета - активи, пасиви и диндири миндири. Кой ще ти продаде 'бизнес' за 100 бона, след като машините му стрували 1 милион бе, ти нормален ли си? Това да не ти е 98г да се приватизират държавни предприятия на 'наши' хора и после да се разпродава инвентара на двойни цени?
Към автора, аз не вярвам да има човек който да продаде фирма с 10к земя със инвентар и база, даже и без машини и база за 1 милион. Просто не вярвам

24.05.2015 в 18:15

Ефективна ли е политиката за биопроизводство в България?

• Тракбул ООД Тракбул ООД

" ТРАКБУЛ " ООД   - Стара Загора е директен вносител на пълната гама...

БУЛАГРО МАШИНИ АД БУЛАГРО МАШИНИ АД

Вече 28 години Булагро е надежден партньор на добрите селскостопански производители в...

Стойчеви 57-62 ООД Стойчеви 57-62 ООД

Фирма Стойчеви 57-62 ООД е изключителен представител за България на:   Зетор –...

• Мегатрон ЕАД Мегатрон ЕАД

Мегатрон ЕАД  е основана през 1998 г. и е официален представител в България на водещи...

Агритоп ЕООД Агритоп ЕООД

Фирма АГРИТОП ЕООД започва дейността си през 2005 г. с тясна насоченост към животновъдния...

ЕКОДАРПОЛ ЕКОДАРПОЛ

ЕКОДАРПОЛ  е полска компания, която произвежда органични био торове и почвени...

• КАМТ АД КАМТ АД

Производство на почвообработваща техника    Специализирана е в производството...

Агрополихим АД Агрополихим АД

Агрополихим АД е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в...

КОСАД СЕМАНС БЪЛГАРИЯ КОСАД СЕМАНС БЪЛГАРИЯ

ГРУПА КОСАД СЕМАНС УТВЪРДЕН ПРОИЗВОДИТЕЛ НА СЕМЕНА В ЗЕМЕДЕЛСКИЯ СВЯТ   Косад...

• Еуралис Семена ЕООД Еуралис Семена ЕООД

Еуралис Семанс е семенарският отдел на Еуралис Груп – френски кооператив, съставен...

ФИАММА ЕООД ФИАММА ЕООД

Всичко за селското стопанство.   Фиамма ЕООД предлага богата и широка гама от...

АМИТИЦА АМИТИЦА

Амитица ООД предлага професионални и високоефективни решения, продукти и технологии в областта...

forum