Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам

x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Re: Методи за повишаване на Ph-то на почвата

Благодаря на всички за включванията....в крайна сметка реших да направя нов почвен анализ в АУ Пловдив, тъй като реших да подходя професионално, а не да гадая насляпо.

иии ООО ЧУДО....450 лв по-късно се оказа,че показателите за Ph-то не можеше да са по различни от тези от 2005та.
На 3те зони( обособих парцела (40 декара) на 3 зони от Гугъл мапс ги гледах чисто визуално че тревата има раличен цвят и събрах от всяка зона от 4-5 дупки на едно почвата) излезна между 7.8 и 8 Ph. Ниски са стойностите на карбонати - 1%.

Трябва само азот и фосфор да хвърля и ще се сади Ноември месец.

Подложката ще е ГФ677 (прасковено-бадемова) била специално пригодена дори за по-високо PH, но иска повече поливка (та ще му мисля че с цистерна не е работа)

Заслужаваше си!

при толкова карбонати не може да има такова пх и как се качиха с 3 единици?

27.07.2015 в 22:04

Ами и аз се изненадах от резултатите....очаквах да е станала по-кисела почвата,а то излезна 7.95-8.1 Ph-то.
Пробите съм ги взимал в много горещо време (12.00-1 часа) от 2 дълбочини 0-30 и 30-60 като ги поставих в найлонови пликчета. Като се прибрах от нивата се бяха леко спарили и ги отворих да подишат и да не се изпотяват и на следващия ден рано сутринта ги занесох в АУ Пловдив за анализ...
Казвам го от гледна точка да не е повлияло нещо на резултатите, а те са :

Проба 1:
Ph 7.39; Подвижен азот -14.13; подвижен фосфор под 2,00; калции 61,3, няма карбонати

Проба 2:
Ph 7.95; азот - 9,1; фосфор под 2,00, калции 34,1, активни карбонати 1.25%

Проба 3:
Ph 8,00, азот - 6,9, фосфор под 2,00; калции 24,56, активни карбонати 1.4%

пробите са взимани от 40 декара.
Колега Велимир Дончев, моля за коментар

ПС: предните проби са от Пушкаров 2005 година завещани ми от предния собственик, толко имам като информация, но каза че се е убил за да ги вземе и са копали доста дупки....
Не знам дали да не порбвам поне киселинността да проверя с някакъв аматъорски уред или метод.

Четох че с оцет може да се провери дали има карбонати ако почне да бълбука като се смеси с почва в чашка..

28.07.2015 в 00:05

Мнението е редактирано за последно на 2015-07-28 00:10:39

Ами и аз се изненадах от резултатите....очаквах да е станала по-кисела почвата,а то излезна 7.95-8.1 Ph-то.
Пробите съм ги взимал в много горещо време (12.00-1 часа) от 2 дълбочини 0-30 и 30-60 като ги поставих в найлонови пликчета. Като се прибрах от нивата се бяха леко спарили и ги отворих да подишат и да не се изпотяват и на следващия ден рано сутринта ги занесох в АУ Пловдив за анализ...
Казвам го от гледна точка да не е повлияло нещо на резултатите, а те са :

Проба 1:
Ph 7.39; Подвижен азот -14.13; подвижен фосфор под 2,00; калции 61,3, няма карбонати

Проба 2:
Ph 7.95; азот - 9,1; фосфор под 2,00, калции 34,1, активни карбонати 1.25%

Проба 3:
Ph 8,00, азот - 6,9, фосфор под 2,00; калции 24,56, активни карбонати 1.4%

пробите са взимани от 40 декара.
Колега Велимир Дончев, моля за коментар

ПС: предните проби са от Пушкаров 2005 година завещани ми от предния собственик, толко имам като информация, но каза че се е убил за да ги вземе и са копали доста дупки....
Не знам дали да не порбвам поне киселинността да проверя с някакъв аматъорски уред или метод.

Четох че с оцет може да се провери дали има карбонати ако почне да бълбука като се смеси с почва в чашка..
със солна киселина 1% се проветрява къде почвения профил се алкализира в дълбочина!
копае се дупка около 80 см дълбока с що годе вертикална стена и с шише с пръскалка се пръска на тънка струя за черноземите започва около 10-15 см за сивите около 20 25 см дълбочина ако кипи още на повърхността значи почвата е алкална още там. Но нещо ми се струват некоректни данните.
задължитело се вземат две проби от едно място 0-30 и 30-60 см. Средна проба не се прави това го е измислил някой идиот. Проверяват се всички места с различен почвен профил. Но това което си направил като пробовземане и резултатите които си постигнал не ми се нравят много много .

28.07.2015 в 21:17

Здравейте,

От моя опит мога да споделя, че най-евтиният начин да се повиши алкалността е чрез варуване. Моите лозя са близо до една кариера и взимам пепелина от там. 15лв/тон.
Активни оксиди 40-60%
Пушкаров предлагат срещу 200 лв взимане на проба и изготвяне на препоръка а варуване.
Ако някой го интересува мога да дам контакти.

07.08.2015 в 09:38

Здравейте,
Реших да ползвам тази старичка тема, защото въпросите ми се свеждат в крайна сметка до казаното в нейното заглавие. Наясно съм, че трябва да ги задам на специалист агроном и смятам да го направя, но няма да е лошо да чуя и разнообразни мнения. Затова са форумите.
Въведение: Резултатите от почвените проби от един парцел, на който съм (или бях, вече се двоумя) решил да засадя лавандула са 0-30 см pH 4,5; 0-60 см pH 4,75.
Разсъждения върху резултатите: 1) Според литературата, която съм прочел, почвата не е подходяща (допускам го на 90%, като неквалифициран) за отглеждане на лавандула (вирее добре на почви с неутрална до слабоалкална реакция).
2) Изобщо необходими са мерки за понижение на киселинността, т.е. варуване.
3) Може би да сменя културата. ТКЗС-то отглеждаше сини сливи в този блок. Не знам на каква подложка бяха, но резултатите бяха отлични (лично съм работил там в по-късни години при прибирането на реколтата).
Как да подходя и въпроси: 1) Да предположим хипотетично, че варувам преди засаждане и имам добър резултат. Каква ще е трайността на този резултат и какъв анализ може да ми даде отговор на този въпрос? Лавандулата все пак се засажда с времеви хоризонт 10-15 г.
2) Във връзка с предходния въпрос, може ли да се очаква, че ще е необходимо периодично варуване през годините за поддържане на благоприятно pH. Изобщо възможно ли ще е такова да се прави при специфична култура като лавандулата (сравнително тесни междуредия и плитки почвени обработки)? Икономически изгодно ли ще е?
Лирично отклонение: В момента там има немалко декари... пущинак, който се работеше в близкото минало (НТП овощна градина). Не са мои естествено, но е вероятно там все пак да има възможност за добър агробизнес. Районът е полупланински, подстъпите към Средна гора. Вероятно почвата е сива горска, но не съм сигурен.

29.05.2018 в 01:58

Варуването вече е по-лесно защото Свилоцел ЕАД гр.Свищов, направиха линия за гранулиране и вече предлага гранулиран калцияв карбонат, който е с частици до 60-70 микрона и с pH над 10. Чистотата на калциевия карбонат е над 93-4%. В него има и други полезни микроелеменкти като магнезий, калий...Гранулите вече са с размер подходяш за тороразпръсваща техника. Няколко дена след разпръскването на гранулите те от влагата се разпадат и частиците алкализират почвата.

20.07.2018 в 09:12

Резонни ли са поисканите оставки на експерти от МЗХГ?

• Агрополихим АД Агрополихим АД

Агрополихим АД е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в...

Иновекс Земеделска Техника Иновекс Земеделска Техника

ИНОВЕКС Земеделска Техника е част от компанията ИНОВЕКС ГРУП . ИНОВЕКС е марка позната...

ФИАММА ЕООД ФИАММА ЕООД

Всичко за селското стопанство.   Фиамма ЕООД предлага богата и широка гама от...

• Металагро АД Металагро АД

Металагро АД е български производител на хедери за жътва на слнчоглед, царевица, приставки...

АГРИТРЕЙД-БГ ООД АГРИТРЕЙД-БГ ООД

АГРИТРЕЙД-БГ ООД извършва продажба и сервиз на нова и употребявана земеделска техника и...

Еуралис Семена ЕООД Еуралис Семена ЕООД

Еуралис Семанс е семенарският отдел на Еуралис Груп – френски кооператив, съставен...

• ПАНАМИН ПАНАМИН

Панамин КО е представител за България, Македония, Гърция, Турция и Румъния на Panamin Gmbh,...

Оптиком ООД Оптиком ООД

Заедно с грижа и оптимални решения за Вашето стопанство   ОПТИКОМ ООД  е...

Анимекс ЕООД Анимекс ЕООД

Нов стил в Селскостопанството (New Style in Agriculture)   Фирма Анимекс ЕООД е...

• Агро Бул Сервиз ООД Агро Бул Сервиз ООД

"Агро Бул Сервиз" ООД  извършва търговска и сервизна дейност на селскостопанска...

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД РИМЕКС Технолоджийс ЕАД

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД е компания с високо професионален и иновативен подход към всички...

Агрион Агрион

Агрион е лидер в професионалното управление на земеделски земи в България.  ...

forum