Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.

Приемам
x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Методи за повишаване на Ph-то на почвата

Здравейте

Доста се порових из форума, но не можах да намеря много информация.
Надявам се някой по-запознат да види темата и да хвърли малко светлина.

Според почвен анализ от 2005 г. който имам почвата се води делувиална леко песъкливо-глинеста.(от тогава в градината не е гледано абсолютно нищо) почвата ми има следните показатели за Ph:
от 0 - 30 см --- 5.2 Ph
от 30-55 см --- 5.4 Ph
от 55-75 см --- 5.5 Ph
от 75-100 см -- 5.8 Ph

Искам да засадя овощни дръвчета и се чудя дали не трябва докато имам възможност да повиша Ph-то с 1 единица горе-долу около 6.5-7?

Доколкото разбирам подходящи за тази цел са смлян варовик, калциев карбонат и какво друго? Гасена вар?
Как, по колко и кога се внасят тия работи ? Разпръсквам с торачката и дисковам?
(Някой знае ли около Пловдив, Стара Загора, Сливен от къде може да се закупи)

Може ли да се ползва тор от ЧКЧ при засаждане за да се поправи киселинността ?
Ако сложа по 2-3 литра тор от ЧКЧ в ямката ? Ако се тори с тор от ЧКЧ колко пъти в годината трябва да се слага?

Благодаря предварително.

11.05.2015 в 14:55

Мнението е редактирано за последно на 2015-05-11 15:14:03

Re: Методи за повишаване на Ph-то на почвата

Колега, първо си направи нова проба. Тази е стара .... минали са 10 години. В НАТО сме и янките пръскат яко с тежки метали, валят киселинни дъждове и какво ли още не....

Иначе Ph-то го оправяш с пепел, ама само от дърво пепел... 70-80 грама на кв.м.

Също така има и малка разлика между оптималните изискванията на овошките - ябълките даречем са 6,5-7,5 пх, а крушите 5,5 - 6,5 пх.

Успех!

11.05.2015 в 19:14

Мнението е редактирано за последно на 2015-05-12 19:16:17

Здравей,
благодаря за съветите.
И аз си мисля че е редно да взема почвена проба от 2 дълбочини 0-30 и 30-60.
Тя земята и оран не е виждала от 2005 година, че и от преди това...май последно ТКЗС-то са я работили по думи на колеги от региона.
Кравите добре са я стъпкали (преди оранта редовно имаше стада на паша) - като асфалт е, но успях да я поразровя есента къде на 15-20 см, къде на 10-тина.

Кайсии и бадеми са дръвчетата.
Бая дърво ще трябва да изгора за 65 декара площ - 4-5 тона пепел го смятам...
Как се сдобива човек с такова количество...ТЕЦ-овете май горят каквото им дойде и сигурно не става....Иначе Раднево,Гълъбово са близо...
Какви други опции има?

11.05.2015 в 20:29

Можеш с мляна вар само да пробваш в началото:

Структура на почвата рН от 4.5 на 5.5 рН 5.5 на 6.5

Пясък, глинесто-песъчлива 85гр / м2 110 грама / m2
Глинесто-песъчливи 130 г / м2 195 гр / м2
Глина 195 грама / m2 240 грама / m2
Тинесто-глинеста 280 гр / м2 320 грам / m2
Глинеста 320гр / м2 410 грама / m2

И пак зависи колко дълбоко ореш. Това мисля са нормите до 30 см дълбочина на оран. Колкото по-дълбоко ореш - повече вар се слага

В Сливен имат торачки и пръскачки Експанзив агро. И в Пловдив има и в Стара Загора ама не ги помня вече.... аз гледам в tractor.bg

12.05.2015 в 18:03

Коментара е премахнат поради нарушение на правилата!

13.07.2015 в 20:32

Колега влез в саѝта на ECORELTD.COM преработена птича тор и вместо да варуваш слагаш от нея вдига РН на почвата и е регулатор на кисели почви ,Има и карта на Института ПУШКАРОВ какви са по природа почвите в България.
Прекалявате относно великата тор! Правих анализ в пушкаров на торта ви и той излезе пъти по-слаб от посочените от вашето изследване показатели! При разговор по телефона, защо азота в моя тор е по-малко от вашите резултати получих отговор, че азота е като солта, трябвало щипка само. Еми аз сложиш щипка от 200кг/дка от вашата тор на картофи и до фаза бутонизация растенията бяха 10-15см високи!!! Наложи ми се да правя коригиращо торене с минерални торове! Е сега всичко е прилично, но продукта ви освен да се използва за пръст за цветя за друго не става, същото бе поъвърдено и от директора на пушкаров, когато го попитах за показателите на пробата която дадох, но когато след това му казах, че това е вашия продукт почна да заеква! Живи и здави да сте, обаче прекалявате с алъж вериша по форумите! Не сте коректни!

13.07.2015 в 23:42

Първата снимка е с троен суперфосфат втората е с органичен тор сами си правете изводите кое какжи разходи за обработка има.В крайна сметка добивите бяха едни и същи.

26.07.2015 в 09:47

Колежке Велислава09 много сте красива моите уважения, но Софиянец да продава органичен тор на село е равносилно на краставичар краставици да продаваш

26.07.2015 в 09:52

или на ескимос фризер!
колега просто се откажи вместо да правиш почвата каквато ти требе засади това което може да вирее. всички семкови американски боровинки, повечето подложки на череша вишна сливи и тнт. кайсията и бадема изискват алкални почви.

26.07.2015 в 21:27

Благодаря на всички за включванията....в крайна сметка реших да направя нов почвен анализ в АУ Пловдив, тъй като реших да подходя професионално, а не да гадая насляпо.

иии ООО ЧУДО....450 лв по-късно се оказа,че показателите за Ph-то не можеше да са по различни от тези от 2005та.
На 3те зони( обособих парцела (40 декара) на 3 зони от Гугъл мапс ги гледах чисто визуално че тревата има раличен цвят и събрах от всяка зона от 4-5 дупки на едно почвата) излезна между 7.8 и 8 Ph. Ниски са стойностите на карбонати - 1%.

Трябва само азот и фосфор да хвърля и ще се сади Ноември месец.

Подложката ще е ГФ677 (прасковено-бадемова) била специално пригодена дори за по-високо PH, но иска повече поливка (та ще му мисля че с цистерна не е работа)

Заслужаваше си!

26.07.2015 в 23:25

Какви проблеми срещате в работата с еднодневните трудови договори?

• Техно Груп-М Техно Груп-М

ТЕХНО ГРУП-М –Търговска и развойна дейност в областта на селскостопанска техника и...

Анимекс ЕООД Анимекс ЕООД

Нов стил в Селскостопанството (New Style in Agriculture)   Фирма Анимекс ЕООД е...

ФИАММА ЕООД ФИАММА ЕООД

Всичко за селското стопанство.   Фиамма ЕООД предлага богата и широка гама от...

• ПАНАМИН ПАНАМИН

Панамин КО е представител за България, Македония, Гърция, Турция и Румъния на Panamin Gmbh,...

ЗемТех ООД ЗемТех ООД

ЗемТех ООД предлага тракторни машини, земеделска прикачна техника и градински пособия -...

АГРИТРЕЙД-БГ ООД АГРИТРЕЙД-БГ ООД

АГРИТРЕЙД-БГ ООД извършва продажба и сервиз на нова и употребявана земеделска техника и...

• Скайтрак ЕООД Скайтрак ЕООД

Скайтрак ЕООД е директен вносител на употребявани трактори от Япония с марките Kubota, Iseki,...

Агротрон - М Агротрон - М

Агротрон-М се занимава с внос на трактори, комбайни и земеделски инвентар от Европа.  ...

Агро Бул Сервиз ООД Агро Бул Сервиз ООД

"Агро Бул Сервиз" ООД  извършва търговска и сервизна дейност на селскостопанска...

• СД Драганови СД Драганови

СД "ПЕТКО И ИВАН ДРАГАНОВИ С-ИЕ"  е частна фирма, създадена през 1991 год....

Джи-Трак ООД Джи-Трак ООД

Джи-Трак ООД, Велико Търново е официален представител на Кубота България, SMS - Чехия,...

НИК Електроникс ООД НИК Електроникс ООД

НИК Електроникс ООД e вносител на Trimble за България - GPS навигации, автопилоти и...

forum