Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам

x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Ще ражда ли бадемът, ако си направя разсадник от неговите плодове?

Колеги трябват ми около 70 фиданки от бадем и се 4удя ако насадя плодовете след време какво ще роди като не е калемен?

04.02.2014 в 17:37

Re: Ако си направя разсадник от плодовете на бадем след това бадема ще ражда ли?

Колеги трябват ми около 70 фиданки от бадем и се 4удя ако насадя плодовете след време какво ще роди като не е калемен?
Със сигурност няма да роди сини сливи!
Естествено, че ще ражда бадеми!Само, че сортовете са изследвани, сравнявани, изпитвани и така нататък !Така са подбрани 2о дървета в цял свят, до сега се размножават вегетативно.Със сигурност от семената, които посееш ще изникнат бадеми и те ще плододават и то със сигурност по малко от нормалите сортове и със сигурност ще загубиш филма на един път да обереш всичко, което понякога е предимство, особено на малки площи!
Въпреки това понякога си струва, особено ако идеята не е да береш много !

04.02.2014 в 19:13

Re: Ако си направя разсадник от плодовете на бадем след това бадема ще ражда ли?

Blagodarq za mnenieto, no smeha be6e izli6en. Predi 5 godini dadoh 350 lv za bademi ot razsadnik i na petata godina nqma6e ni6to ob6to sas sortovete koito kupih. Za tova mislq da vzema plodove ot darveta otgovarq6ti na sorta i da imam darveta kakvito sort sam pojelal .
Siguren sam 4e nqma da sa kato kalemenite no iskah da znam kolko zle 6te bade polojenieto.
Pozdravi

04.02.2014 в 23:07

Колега, доколкото съм чел (нямам собствен опит в тази сфера) разсадът който би направил от ядка НЕ наследява качествата на дървото от което е взета. Новото дръвче подивява т.е това че ядката е от сорт Нонпарейл или всякакъв друг, не значи че дръвчето, което ще порасне от нея ще е същият сорт
... не става дума само за добив, но и фактът че сортът ще е неопределен.

Моля някой колега да потвърди информацията или да ме поправи ако греша.
(И аз съм си мислел сам да си правя разсад от ядка, но се отказах...освен ако не ти трябват 2-3 дръвчета да си ги боцнеш за красота, мисля че не е удачен вариант)

04.02.2014 в 23:19

Благодаря колега.
Кратко точно и ясно. Нямаше

05.02.2014 в 00:32

Потърсих статията, която бях чел преди време и дори се оказва,че в много от случаите новото дръвче може да се окаже дори горчив бадем (който не става за ядене,защото съдържа цианид - отровено вещество ...ядката се ползва във фармацията и тн).
Но пък от друга страна предполагам,че можеш да ползваш дивия бадем,който ти се роди за подложка за присаждане с клонче от желания сорт, но трябва да я разбираш овощарската материя.

ПС: Пак казвам,че това го знам от материали, които съм чел из интернет...някой от които от сайта на Калифорнийския бадемов борд... не претендирам за 100% акуратност.

05.02.2014 в 00:49

Re: Ще ражда ли бадемът, ако си направя разсадник от неговите плодове?

И аз се интересувам от саденето на бадеми. Нищо не съм правил по въпроса до сега.За съжаление нямам личен опит. Чел съм различни неща и не претендирам че мнението ми е миродавно. Не съм срещал това, че ако си посадя сам може да е горчив бадема. Може би заради 5-те години, които трябва да изчакаш...Повечето хора из нета споделят, че слагат ядките в хладилника, след като са счупили костилката и са ги накиснали във вода, за около 2-3 месеца. Така симулират зимата и като посадят растението веднага тръгва. Другото което съветват е да се внимава, защото семената, особенно от Щатите са обработени заради два случая на салмонела - 2001 и 2004. Тук има една хубава книжка, която има много неща: http://www.crfgsandiego.org/Presentations/NUTS%20FOR%20YOU.pdf

Ще чета още и ако излезе нещо ще пиша.

07.05.2014 в 16:41

Резонни ли са поисканите оставки на експерти от МЗХГ?

• СД Драганови СД Драганови

СД "ПЕТКО И ИВАН ДРАГАНОВИ С-ИЕ"  е частна фирма, създадена през 1991 год....

Оптиком ООД Оптиком ООД

Заедно с грижа и оптимални решения за Вашето стопанство   ОПТИКОМ ООД  е...

Агро Бул Сервиз ООД Агро Бул Сервиз ООД

"Агро Бул Сервиз" ООД  извършва търговска и сервизна дейност на селскостопанска...

• Агрокорпорейшън ООД Агрокорпорейшън ООД

Oсновната дейност на Агрокорпорейшън ООД е търгoвия в страната и чужбина със селскостопанска...

БУЛАГРО МАШИНИ АД БУЛАГРО МАШИНИ АД

Вече 28 години Булагро е надежден партньор на добрите селскостопански производители в...

Тракбул ООД Тракбул ООД

" ТРАКБУЛ " ООД   - Стара Загора е директен вносител на пълната гама...

• Техно Груп-М Техно Груп-М

ТЕХНО ГРУП-М –Търговска и развойна дейност в областта на селскостопанска техника и...

Универсал НВГ Универсал НВГ

Универсал-НВГ ООД е създадена през 1990 г. В търговията със селскостопански машини...

Меркурий Агро ЕООД Меркурий Агро ЕООД

Меркурий Агро ЕООД e компания за търговия на селскостопанска техника и резервни части,...

• РИМЕКС Технолоджийс ЕАД РИМЕКС Технолоджийс ЕАД

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД е компания с високо професионален и иновативен подход към всички...

ПАНАМИН ПАНАМИН

Панамин КО е представител за България, Македония, Гърция, Турция и Румъния на Panamin Gmbh,...

Машио Гаспардо България ЕООД Машио Гаспардо България ЕООД

Машио Гаспардо България - Официален вностител на земеделска техника от групата на Машио...

forum