x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Как да реша проблем с киселинността на почвата?

Здравейте ,реших да направя малка овощтна градина ,около 2.5 декара в дворно място .Преди да закупя посадъчния материал-круши и ябълки ми направи впечетление ,че в почти нито един двор няма добре развити подобни овошки , с изключение на кайсии и най вече бадеми.Реших да направя елементарнипроби за киселиност на почвата и с лакмусов а хартия установих ,че киселиността е ниска ,Ph-то отива към алкално някъде около 8 - 8,2.При капване на оцетна киселина върху проба от пръста се чува силно шуптене ,което ще рече ,че има високо съдържание на варовик, сиреч калций.Местото е в село Езерово -Варненско.Почвата е песъчлива.Навсякъде във форумите се пише за кисела почва и такава с неутрална да слабо кисела реакция и промяната на киселиността в следствие на торене .При внасяне на торове ,като основно ефектът е алкализиране на почвата ,включително и при варуване ,за гипсувание не открих никакви конкретни материяли и стойности,както и евентуалните позитивни и негативни ефекти от него.Въпросът ми е за съвет ,как да подкисля трайно почвата , за да вляза в диапазон Ph-7-6.5 за да съм уверен ,че в тази среда ще се усвояват пълноценно внесените хранителни вещества и овошките ще се развиват нолмално.Благодаря предварително.

09.12.2013 в 14:37

Re: Проблем с киселиност на почвата!

всички минерални торове вкисляват почвата,само че с тези ябълки ще си сложиш таралеж в гащите.от кайсиите по добри овошки няма.и аз с моя двор съм на същия хал.затова блъскам само кайсия на подложка джанка.

09.12.2013 в 15:10

Да така е ,но при кайсиите реколтата е къса и понякога доста слаба, икономически не ми е изгодно.

10.12.2013 в 10:03

Мнението е редактирано за последно на 2013-12-10 10:03:40

има сортове зреещи от началото на юни до средата на август,позаинтереувай се.дворните места в селищата имат подходящ микроклимат(по сух и топъл)спрямо сланите.с ябълките ще имаш ядове с реализацията,да не говорим че с тази почва ще има проблем с желязната хлороза и с плододаването.за мен кайсията е царицата,друг е въпроса че има също яко пръскане ,но пак е по малко от ябълката.иначе и по двете култури борбата с болестите и неприятелите не е непосилна,за разлика от крушата например.

10.12.2013 в 13:40

това е един лесен начин да си оправиш почвата-разгледай внимателно http://www.ecoreltd.com/2013/11/%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%BE%D1%80-%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8/

10.12.2013 в 19:01

До rosi_2.Прегледах сайта ,но проблемът с мойта почва е ,че е алкална а не кисела ,докато това което ми предлагате е точно обратното ,ако варувам ще стане още по алкална.

11.12.2013 в 10:34

1 – алкална; 2 – слабо алкална; 3 – слабо алкална до неутрална; 4 – неутрална;
5 – неутрална до слабо кисела; 6 – слабо кисела; 7 – средно кисела; 8 – силно кисела. погледни пак да не се бъркаш нещо казваш че ти е 8- означава кисела затова ти предложих този тор

11.12.2013 в 18:07

Мнението е редактирано за последно на 2013-12-11 18:10:23

Обратното.

11.12.2013 в 19:55

Тези цифри от 1до 8 в препратката на Rosi_2 не са стойностите за рн.Вижте хубаво,не се излагайте!

12.12.2013 в 14:21

Мнението е редактирано за последно на 2013-12-12 14:24:17

Сега ,от химична гледна точка! Киселиността на какъвто и да е субстрат се определя от равновесието между свободните хидроксилни и хидроксониеви йони.Първите имат отрицателен а вторите положителен заряд.Киселиността представлява отрицателен десеттичен логаритъм от концентрацията на хидроксониевите катиони ,тривиално наричани водородни катиони , но във физичен смисъл такива свободни йони /водородни/ реално не съществуват а те се свързват с кислорода от молекулата на водата и кислородният атом отдава готова електронна двойка ,като се зарежда положително в този смисъл ,т.е оголва се на по прост език. Кисела среда ,по-горе съм записал , че съм мерил киселиността с лакмусова /жълта / лента ,на която има цветна легенда ,от силно кисела среда -тъмно червен цвят ,слабо кисела -оранжев слабо зелен-неутрален ,наситено зелен - слабоалкален до син силно алкален.Т.е пе- ха- то сиреч киселиността ще се понижава от 1-ца към 11-ка, расте числото киселиността пада !!!! а се засилва алкалният характер на почвата ,т.е. в моят случай не мога да варувам, а освен чрез сулфитни торове въпросът ми беше има ли друг начин да си подкисля почвата и ако обичате нека ми отговори някой грамотен.

12.12.2013 в 15:37

Коя тема от новата ОСП представлява най-голям интерес за Вас?

• Меркурий Агро ЕООД Меркурий Агро ЕООД

Меркурий Агро ЕООД e компания за търговия на селскостопанска техника и резервни части,...

Техно Груп-М Техно Груп-М

ТЕХНО ГРУП-М –Търговска и развойна дейност в областта на селскостопанска техника и...

Машио Гаспардо България ЕООД Машио Гаспардо България ЕООД

Машио Гаспардо България - Официален вностител на земеделска техника от групата на Машио...

•  Агротрон - М Агротрон - М

Агротрон-М се занимава с внос на трактори, комбайни и земеделски инвентар от Европа.  ...

Сатнет ООД Сатнет ООД

Сатнет ООД е водещ вносител на употребявани и рециклирани Японски...

Варекс ООД Варекс ООД

"ВАРЕКС" ООД - новаторски подход СЕРИОЗНИ МАШИНИ ЗА СЕРИОЗНИ СТОПАНИ!  ...

• Агрополихим АД Агрополихим АД

Агрополихим АД е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в...

СД Драганови СД Драганови

СД "ПЕТКО И ИВАН ДРАГАНОВИ С-ИЕ"  е частна фирма, създадена през 1991 год....

ФИАММА ЕООД ФИАММА ЕООД

Всичко за селското стопанство.   Фиамма ЕООД предлага богата и широка гама от...

• Металагро АД Металагро АД

Металагро АД е български производител на хедери за жътва на слнчоглед, царевица, приставки...

Агрион Агрион

Агрион е лидер в професионалното управление на земеделски земи в България.  ...

Никея Трейд ЕООД Никея Трейд ЕООД

Никея Трейд ЕООД се занимава с внос на употребявани трактори - John Deere, CASE, Massey...