Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам

x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Бадемова градина - моля за съвет!

Здравейте,rnrnКазвам се Георги и от много време следя с интерес вашия форум и го намирам за изключително полезен. Имам близо 25 декара земи в Петричко и съм си наумил да правя бадемова градина. Мисля да ги правя 36-38 дръвчета в декар 5.5 метра междуредия и 4.75 в редовете.rnrnСпрял съм се на сортове "Нонпарейл" в комбинация с "Ароматичен" и "Никитски 17-10" 2:1:1 реда. - средно ранни сортове.rnrn1. Гъста ли ви се струва схемата?rnrn2.Някой има ли представа кога горе-долу ще цъфтят спрямо климата в Петричко.rnСмятате ли че трябва да избера по-късно цъфтящи сортове? Притеснява ме да не измръзват цветчетата март месец при понижение на темпертатурите под 0 и снеговалежи.rn2. Как се подреждат редовете от с 3те различни сорта? 2:1:1 нонпарейл-ароматичен-никитски? добра схема ли е ? Основен - нонпарейл и другите за опрашители?rnrn3. Земята ми е с лек наклон (което е добре), 250-300м надморска височина е някъде мястото,но е с леко югозападно изложение.(отново опасност от измръзване поради по-ранен цъфтеж заради слънцегреенето и ветровете). Чувал съм че северно изложение е по-добре, защото цъфтежът настъпва по-късно. Смятате ли че би представлявало проблем изложението.rnrn4. От обработките само риголването ми е непосилно. Някой може ли да даде координати на някой, който извършва риголване (или в краен случай хубава дълбока оран с мощен трактор) ?rnrnАдски много четене му хвърлих, защото искам всичко да е както трябва, но информацията е доста оскъдна. Бих се радвал ако някой хвърли малко светлина върху въпросите,които съм поставил или пък се сеща нещо, което би било проблемно.rnrnБлагодаря! rnrnrn

28.11.2013 в 21:01

Мнението е редактирано за последно на 2013-11-30 09:09:49

Re: Бадемова градина - Съвет

Преди време имахме клиент от Словения който сади бадеми. Той купи голямо количество биохумус и при засаждането на всяко дръвче поставяше около и под него.

Не ме разбирай погрешно не ти давам това инфо с цел да си купиш биохумус от мен.
Нямам за продан в БГ- поради сключени договори за износ.

29.11.2013 в 09:58

Някой може ли поне да ми даде координати на производител на бадеми?
Или случаят е - "Планината пази своите тайни" ? ( както в онази реклама)

30.11.2013 в 12:50

приятел,относно пролетните слани изложението е второстепенен фактор,студа с стича на най ниските ,затворени и тихи места.разлика от няколко метра височина понякога е решаваща.ако наоколо има орехи при слана когато са в началото на вегетация(НАБЪБВАНЕ) най ясно се вижда до каква височина е изгорен,ако няма ПРОБЛЕМ сади бадеми спокойно.това че цъфти по рано от набъбването на орехите не се плаши,гледай орехите те ще ти подскажат.успех

01.12.2013 в 13:11

при темп -3,-4 градуса в начален и масов цъфтеж ако си на склон по всяка вероятност няма да имаш проблем.при -1,-2 след цъфтежа е възможно младия завръз да загине.,но при всички положения този район е по добър от тракия(пловдив ,пазарджик)където температурните инверсии са жестоки.относно сроковете на цъфтеж на различните сортове търси помологични характеристики,но това не е определящо.важни са устойчивост на пролетни слани и на болести(особено ранно кафяво гниене,струпясване,церкоспороза и др).никитските(различни номера )са с по добър рандеман от от нонпарел,но само това не едостатъчно.с пръскане сразлични препарати не възможно да се контролира всичко както си мислят повечето.така че един твърдочерупков сорт може да е по добър по тези показатели.най важно е крайния резултат,качество,количество,ниска себестойност,ежегодно плододаване.успех.

05.12.2013 в 12:03

Re: Бадемова градина - моля за съвет!

Колеги,

Какво мислите за тези 2 района за отглеждане на промишени насъждения от бадеми?
Едната локация е на 15 км източно от Айтос, на 320 надморска по източните склонове на айтоска планина.
Другото е около Тополовград пак около 300 надморска в полите на сакар планина.

И на двете места почвата е канелено-горска почва.
Притесняват ме климатичните условия. - Айтос го свързвам с ветрове, а съм чувал че в Тополовград си има сериозна зима.

Някой има ли мнение за тези места?
Всякакви мнения относно климат, почви, ветрове, повратни застудявания и тн биха били от полза.

Благодаря Ви !

Също така: Има ли особено значение формата на парцела? Намерих подходяща земя, но парцелът е в много неправилна форма,на места е 30-40 метра широк, на други 70-80 и е 1.3км дълъг с няколко дерета, които вървят от 2те страни на парцела, но пък е 130 декара.

Моля за вашето мнение.

10.02.2014 в 14:17

Мнението е редактирано за последно на 2014-02-10 14:22:39

Re: Бадемова градина - моля за съвет!

Аз две години сях по 200 дръвчета бадеми в Приморско и нищо не стана!!!!! Събрах всички агро -мозъци в Бг да разбера защо нищо не става-дърветата изсъхваха!!!Най добра и веща консултация получих от професор Серафимов който живее в с.Велика между Приморско и Царево там той има ботаническа градина.
Най-простият и работещ без отказ метод е засаждаш различни дръвчета и следиш развитието им и си преценяваш какво ще върви при теб.Найстина отнема време ама ти го казвам от опит
защото както казах вече загубих много !!!И се оказа ,че това е най-правилмият начин и с най-малко загуби!!!!
Иначе всички агрономи да големи разбирачи ама никой не ти поема разходите като не се получи
и трябва да купуваш нови дървета или не дадат плод-тогава вдигат рамене и си измислят хиляди причини !!!!
Казвам ти го от опит не че не уважавам агро науката ама практиката е по-добър учител!!!!
За сортовете бадеми най-добре е да са възможно повече сортове според редовете така си гарантираш и добив и качество на продукцията!!!

10.02.2014 в 15:31

Резонни ли са поисканите оставки на експерти от МЗХГ?

• Агрополихим АД Агрополихим АД

Агрополихим АД е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в...

Иновекс Земеделска Техника Иновекс Земеделска Техника

ИНОВЕКС Земеделска Техника е част от компанията ИНОВЕКС ГРУП . ИНОВЕКС е марка позната...

ФИАММА ЕООД ФИАММА ЕООД

Всичко за селското стопанство.   Фиамма ЕООД предлага богата и широка гама от...

• Металагро АД Металагро АД

Металагро АД е български производител на хедери за жътва на слнчоглед, царевица, приставки...

АГРИТРЕЙД-БГ ООД АГРИТРЕЙД-БГ ООД

АГРИТРЕЙД-БГ ООД извършва продажба и сервиз на нова и употребявана земеделска техника и...

Еуралис Семена ЕООД Еуралис Семена ЕООД

Еуралис Семанс е семенарският отдел на Еуралис Груп – френски кооператив, съставен...

• ПАНАМИН ПАНАМИН

Панамин КО е представител за България, Македония, Гърция, Турция и Румъния на Panamin Gmbh,...

Оптиком ООД Оптиком ООД

Заедно с грижа и оптимални решения за Вашето стопанство   ОПТИКОМ ООД  е...

Анимекс ЕООД Анимекс ЕООД

Нов стил в Селскостопанството (New Style in Agriculture)   Фирма Анимекс ЕООД е...

• Агро Бул Сервиз ООД Агро Бул Сервиз ООД

"Агро Бул Сервиз" ООД  извършва търговска и сервизна дейност на селскостопанска...

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД РИМЕКС Технолоджийс ЕАД

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД е компания с високо професионален и иновативен подход към всички...

Агрион Агрион

Агрион е лидер в професионалното управление на земеделски земи в България.  ...

forum