Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.

Приемам
x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Re: Дървесина от пауловния

"Те такова животно нема", възкликнал шопът, като видял жирафа в зоологическата градина.

04.10.2013 в 22:06

"КОЛЕГИ" в кавички защото не съм ви съвсем колега и защото съм на 10 часа разлика от БГ ат линка http://www.alibaba.com/product-gs/640556150/Paulownia_wood_price_lumber_price.html
дави става ясно че става дума за обработен материал 300USD/M3 + ....
Основен проблем наистина е реализацията но това да се създава конкурентен продукт качество и цена.
Преди 2 години когато проучвах ПАУЛОВНИЯТта намерих производител на фиданки 25-30 см. високи и цената му доставена до България със самолет беше CIF митница София бе 1.40 usd за брой + % гарантирани ако не се прихванат на 100% а цената на БГ доставчиците чиита имена няма да цитирам зада не им давам повод за анти реклама бе 5,80 лв% ДДС и тава за старт.....
Тогава си изясних и споделям с Вас а Вие проверете пазара е ТОПОЛА дали за целулоза дали за шперплат все едно 50-65 лв/М3 на корен според качеството но можеш да продаваш по 100 М3 на ден че и повече иси прибираш парите на седмица.
Но трябва да чакаш 12-15 години за да се върже с ТУРНУСА на тополата и да не ти се бъркат горските .....
А технологията и пазара на ТОПОЛАТА ги проверете все пак преди да похачите и един лев
за лесовъдни мероприятия

05.10.2013 в 03:09

Volovar, това вече е друга приказка. До някъде вече си прав..

Цитирам: "Нали не очакваш да изнасяш дървесина, ако имаш 10 дка? За тази цел ти трябват количества и то големи. Да, ако имам 5000 дка сигурно ще им намеря пазар навънка и тогава за мен ще е търсена като стока, но с 10 дка просто забрави"

Точно тук е отговора защо започнах да предлагам изкупуване.

Защо с 10 декара да забрави човека който няма възможност към момента за повече и иска да направи нещо за бъдещето си ? 10 годинки минават много бързо особенно за младите. А след това идва и очаквания приход за старт на следващото ниво.
Някой рискуват и може би ще спечелят други искат сигурност която в днешни времена е силно казано, че я има за каквото и да било и си остават само с мечти които започват да избледняват с времето.

Риска се ограничава когато имаш подписан договр за реализация на продукцията.
Ето, че и ти си готов да засадиш 200 декара, ако ти харесат условията ми.
Същото се отнася и за човека с 10 и 5 декара. Всеки започва да смята и някои избират по-малка печабла, но сигурност в реализацията. Други започват сами да търсят пазари и си казват аз няма да си продавам стоката на прекупвачи, но моята цел е на да печеля на гърба на хората които са решили да се занимават с това, а да си осигуря количества за износ защото имам пазар. Другия момент е, че ако ти наистина засадиш 200 дка и подпишем договор за изкупуване и след 10 години останеш доволен ще засадиш поне още 200 да не кажа 5000 и тогава и ти ще започнеш да изкупуваш защото цитирам:

"Да, ако имам 5000 дка сигурно ще им намеря пазар навънка и тогава за мен ще е търсена като стока"

"Колега " Spassimir, да цената е за разбичена дървесина, но започва от 300$ и стига до 1100$, то и тук за иглолистна разбичена цената е 300$=432 лева но таван за сега. Това е ресурс които, можем да си отглеждаме. Всички ресурси си имат пазар !!!

Относно фиданките, височината която цитираш 25-30 см, според моите наблюдения върху развитието на Пауловния, то това не е фиданка, а разсад в кофичка. При правилно отглеждане фиданките пауловния за един сезон достигат много много по-голяма височина, но няма да я казвам защото пак ще има присмиващи се коментари от рода на "big_death. Другия момент е че фиданките се засаждат подрязани на пънче без стеблото (защо не са ти обяснили това ?) и незнам за какво са ти тези 25-30 см стебло може би този прозиводител взима процент от логистичната фирма да натовариш например 10 000 пръчки на самолета не е евтино удоволствие след което тук в БГ да ги отрежеш ми се вижда малко не PRO. Относно "+ % гарантирани ако не се прихванат на 100%" В БГ има доставчици които дават 100 % гаранция за прихващане и се заменя всичко което не се е хванало.

05.10.2013 в 08:04

Колеги приемам и коментара и забележките.
Не мятах да споделям цялата технология на зделката с Пауловнията от САЩ но цената бе наполовина от предложенията от БГ.
Това което пропуснах да наблегна е създаване на продукт с пазарни и технологично конкурентини параметри.
При кратък разчет за 1000 дка и 12 години при 100% разходи за лесотехнически мероприятия и застраховка ми бяха нужни 150% разходи за охрана е......
след този анализ си казах че ако го правя няма да е в БГ.
Във всяка съседна на БГ държава проекта ще е издържан финансово.
За пример Румънската топола е по качествена и по евтина от Българската, просто имат технологично предимство и "ги гони капитализма" както обечах да казвам аз.
Аз лично когато и ако се върна в БГ по скоро ще работя в посока топола и засега .

05.10.2013 в 08:52

Spassimir съгласен съм, че охранта е перо в този вид начинание, но немога да се съглася че е 150 % от инвестицията и то за 1000 декара за 5 може би. По моите сметки охраната се връзва поне за 100 дка и е около 10 % от инвестицията, което пак е много, но поносимо.

Относно тополата и аз съм направил проучване и тя си заслужава. Има хибриди които при поливни условия стават за по-малко от 12 години. В БГ вече има дефицит на тази суровина, познавам човек които преработва и изкупува топола и то на повече от 50 лв./кубика. Тази година ще засаждам 1000 броя "P. x eur. cv. I - 214", какво ти е мнението за този вид ?

05.10.2013 в 09:28

Благодаря за коректните думи на Бечев а за тополата просто когато засадиш 3 годишна на 12 година е на 15 и може да я продаваш най добре при добро качество в Троян и т.н.
А за подходящите хибриди и аз събирам инфо както и за поливните системи

05.10.2013 в 20:55

Здравейте,понеже от 5 6 месеца се интересувам от пауловнията...искал съм съвети от много хора чел съм из много сайтове и наскоро получих отговор от точния човек за моя край!Ето го и него:

Здравейте, г-н Стоянов!
В отговор на Вашето писмо до ДГС – Бургас Ви информирам, че пауловнията не е горско-дървесен вид и към момента не е предмет на залесяване в горските територии – държавна собственост, стопанисвани от ДГС - Бургас. Освен това, поради специфичния преходно-континентален климат в региона и силното влияние на Черно море има наблюдения, че дърветата от този бързо растящ вид много често страдат от измръзване на невдървенелите връхни леторасли, което води до многовършие и забавен растеж. С други думи – Пауловнията трудно може да постигне оптималния си растеж в региона на Бургас. Видът е силно зависим и от почвите и почвения воден баланс – не вирее на бедни и сухи почви.
Нямам за цел да Ви демотивирам, просто искам да Ви предпазя от евентуални грешки. Идеята Ви е много благородна и актуална за времето, в което живеем. Съберете възможно повече информация и добре обмислете начинанието си преди да пристъпите към действие.

инж. Владимир Димитров,
Началник ГСУ,
ТП ДГС Бургас

ТП "Държавно горско стопанство - Бургас"
ул. Цар Иван Шишман № 8, ет. 2
8000 Бургас
тел.: 056 842 369
факс: 056 842 577
е-mail: dgsburgas@uidp-sliven.com
http://dgsburgas.uidp-sliven.com/

14.01.2014 в 18:43

Идеална е за пчелни кошери, непропуска влага и е еластична. А ако имаш пчели, пауловнията служи за обогатяване на меда. Но като цяло е инвестиция по отоплението.

15.01.2014 в 22:08

Здравейте,понеже от 5 6 месеца се интересувам от пауловнията...искал съм съвети от много хора чел съм из много сайтове и наскоро получих отговор от точния човек за моя край!Ето го и него:

Здравейте, г-н Стоянов!
В отговор на Вашето писмо до ДГС – Бургас Ви информирам, че пауловнията не е горско-дървесен вид и към момента не е предмет на залесяване в горските територии – държавна собственост, стопанисвани от ДГС - Бургас. Освен това, поради специфичния преходно-континентален климат в региона и силното влияние на Черно море има наблюдения, че дърветата от този бързо растящ вид много често страдат от измръзване на невдървенелите връхни леторасли, което води до многовършие и забавен растеж. С други думи – Пауловнията трудно може да постигне оптималния си растеж в региона на Бургас. Видът е силно зависим и от почвите и почвения воден баланс – не вирее на бедни и сухи почви.
Нямам за цел да Ви демотивирам, просто искам да Ви предпазя от евентуални грешки. Идеята Ви е много благородна и актуална за времето, в което живеем. Съберете възможно повече информация и добре обмислете начинанието си преди да пристъпите към действие.

г-н Стоянов от това ли се интересувахте: дали ДГС залесяват с Пауловния и дали измръзват горните 20-30 см които не са вдървени и дали ще постигне оптималния си растеж ? Моля пуснете писмото с върпосите към ДГС за да бъде коректно разтълкуван отговора !
Явно и трита отговора са не, но достатъчно ли е това за да спрете да се интересувате от възможностите които предлага това дърво ?
Ако това са били вашите критерии за създаване на плантация явно вече са ви отказали.
Ще споделя моят опит и наблюдения:
Досега не съм срещнал служител от ДГС които да е позитивно настроен към Пауловния!!!
Аз имам две годишна плантация в която дръвчетата са с височината между четири и седем метра.Вярно е че в горната част измръзва там където не е вдървено стеблото, за целта се реже под наклон над последните две очички които не са измръзнали и то продължава да се развива от там нагоре. Момента с оптималния растеж е ясен няма да стане за 8 години но и за 12 да стане ще го дочакам, ако не аз децата ми все пак съм го направил за тяхното бъдеще... и това е плантация с цел добив на дървесина, при плантациите с цел добив на биомаса измръзването и оптималния растеж във височина нямат значение. В периода когато аз проучвах Пауловния за себеси нямах доверие на нищо написано и казано и реших да намеря плантация която да мога да видя с очите си и го направих не в БГ естествено понеже все още няма готови за добив 10-12 годишни след като намерих и видях 10 годишна плантация готова за сеч реших че и аз ще инвестирам.
Относно това че ДГС не залесяват с Пауловния е нормално това е дърво което иска грижи, всеки които си мисли че ще го хвърли на нивата и след 10 години ще стане богат не е така.
Дървото иска много грижи и специално отношение след което то се отблагодарява щедро......

17.01.2014 в 12:17

Re: Дървесина от пауловния - дайте мнения

Свържи се с този човек http://www.fermer.bg/agro-tv?vid=470

17.01.2014 в 12:23

Трябва ли наредбата за изкуствено създадените условия да се приеме в сегашния й вид?

• Агритоп ЕООД Агритоп ЕООД

Фирма АГРИТОП ЕООД започва дейността си през 2005 г. с тясна насоченост към животновъдния...

ФИАММА ЕООД ФИАММА ЕООД

Всичко за селското стопанство.   Фиамма ЕООД предлага богата и широка гама от...

Агрополихим АД Агрополихим АД

Агрополихим АД е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в...

• Агро Бул Сервиз ООД Агро Бул Сервиз ООД

"Агро Бул Сервиз" ООД  извършва търговска и сервизна дейност на селскостопанска...

Варекс ООД Варекс ООД

"ВАРЕКС" ООД - новаторски подход СЕРИОЗНИ МАШИНИ ЗА СЕРИОЗНИ СТОПАНИ!  ...

Джи-Трак ООД Джи-Трак ООД

Джи-Трак ООД, Велико Търново е официален представител на Кубота България, SMS - Чехия,...

• Стойчеви 57-62 ООД Стойчеви 57-62 ООД

Фирма Стойчеви 57-62 ООД е изключителен представител за България на:   Зетор –...

Оптиком ООД Оптиком ООД

Заедно с грижа и оптимални решения за Вашето стопанство   ОПТИКОМ ООД  е...

Машио Гаспардо България ЕООД Машио Гаспардо България ЕООД

Машио Гаспардо България - Официален вностител на земеделска техника от групата на Машио...

• Металагро АД Металагро АД

Металагро АД е български производител на хедери за жътва на слнчоглед, царевица, приставки...

Анимекс ЕООД Анимекс ЕООД

Нов стил в Селскостопанството (New Style in Agriculture)   Фирма Анимекс ЕООД е...

Агротрон - М Агротрон - М

Агротрон-М се занимава с внос на трактори, комбайни и земеделски инвентар от Европа.  ...

forum