x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Re: лешници и бадеми

Здрасти на всички,предстой ми засаждането на 5 декара лешници и въпроса ми е кое е по добре за напред храст или дърво до колкото съм запознат (храста почва да дава лешници след 5 година от засаждането) (а на дървото след 2-3 след засаждане) ?? какво бихте ме посъветва ли.Сорта е Римски и Ран Трапезундски.Друго което ме интересува е с капково напояване и подхранване на почвата с торове ще се увеличи ли по-бързото развитие на храст-дърво

Сортовете са много добри. Ран трапезундски се явява опрашител на Римския. Засяваш дръвчетата и си ги отглеждаш ,както искаш ,като храст или дърво. За да е дърво премахваш всички израстаци около ствола. Разликата е максимално 1 година .Плододаването е пак е там към 5-6 година. С капково и подрахване с торове им осигуряваш нормално и качествено отглеждане ,а не че ще станат 5 метра за 6 месеца. Консултирай се и с хора ,които се занимават за препаратите за разстителна защита ,защото лешника също има неприятели,както останалите овошки.

07.10.2012 в 15:40

Мнението е редактирано за последно на 2012-10-07 15:42:09

Re: Цени на лешници и бадеми

Здрасти на всички,предстой ми засаждането на 5 декара лешници и въпроса ми е кое е по добре за напред храст или дърво до колкото съм запознат (храста почва да дава лешници след 5 година от засаждането) (а на дървото след 2-3 след засаждане) ?? какво бихте ме посъветва ли.Сорта е Римски и Ран Трапезундски.Друго което ме интересува е с капково напояване и подхранване на почвата с торове ще се увеличи ли по-бързото развитие на храст-дърво

Сортовете са много добри. Ран трапезундски се явява опрашител на Римския. Засяваш дръвчетата и си ги отглеждаш ,както искаш ,като храст или дърво. За да е дърво премахваш всички израстаци около ствола. Разликата е максимално 1 година .Плододаването е пак е там към 5-6 година. С капково и подрахване с торове им осигуряваш нормално и качествено отглеждане ,а не че ще станат 5 метра за 6 месеца. Консултирай се и с хора ,които се занимават за препаратите за разстителна защита ,защото лешника също има неприятели,както останалите овошки.

Колега, нешто си объркал. Храста дава след 2-3 год, а дървото след 5-6. Римския е препоръчително да е дърво и дава големи количества, но е склонен към алтернативно плододаване (една година дава плод друга недава) лично аз не харесвам този сорт, а щом се отнася до това под формата на храст или дърво да ги отглеждаш, зависи от пазарната ти ориентация. Ако ще продаваш с черупката гледаш дърво, ако без черупка гледаш храст. При дървестната форма черупката е в пъти по-здрава. Ако те интересува още нещо драскай на личен.

23.11.2012 в 12:25

бадеми

Здравейте, някои може ли да ми каже защо бадемите ми имат двоина ядка? Какжа е причината. Дайте съвет.

19.08.2013 в 22:10

Ako nqkoi ima leshnici bez cerypka cena 10lv

22.01.2017 в 20:14

Колеги лешниковъди от 2009 година кво стана с насажденията берете ли вече? с каква техника къде продавате споделете пинизи които сте научили от практиката!
щяхме да правим обединение-асоциация кво стана кой накъде е ?

23.01.2017 в 16:14

velimirdonchev,
ама ти сериозно ли?

23.01.2017 в 17:40

без техника съм.берем ги на ръка с куполата,от средата на август.суша ги в закрити помещения на скари,след това имам голям проблем с почистването от шушлюпата,даже още не съм ги изчистил.дайте акъл за някаква машинка да ги чисти,ще съм благодарен.а от кои сортове сте най доволни,аз не бих дал категоричен отговор,може би римски,но е с нисък рандеман.

24.01.2017 в 14:37

без техника съм.берем ги на ръка с куполата,от средата на август.суша ги в закрити помещения на скари,след това имам голям проблем с почистването от шушлюпата,даже още не съм ги изчистил.дайте акъл за някаква машинка да ги чисти,ще съм благодарен.а от кои сортове сте най доволни,аз не бих дал категоричен отговор,може би римски,но е с нисък рандеман.

24.01.2017 в 18:45

хайде колеги,предполагам че вече берете,или сроковете от предния програмен период минаха и продукция не ви интересува.предполагам ,че като мен сте се сблъскали с контрабандния внос от турция и ентусиазма ви се е охладил.опарихте ли се от сухото и горещо лято с високи температури?

26.01.2017 в 15:30

Ина, само ти ли не чатна, че веднага като спрат парите за градината лешниците се махат и се сади следващо, сливи или орехи и т.н.
ЦРУ да дойде в България не може да намери два камиона с лешници, а ако се сметне за колко декара са дадени пари трябваше да произвеждаме повече от Турция.
Миналата есен не си купих едно кило сини сливи! Пускаха тук-там и не мязаха на нищо. Преди субсидиите като излезеха ядях по едно кило на ден, хубави, твърди, с удоволствие да ги ядеш. Сега трябваше да сме заринати от сливи, с кораби да изнасяме, а в хипермаркетите ги пуснаха за една седмица спаружени.

26.01.2017 в 17:18

Как бихте оценили реколта 2018 до момента?

• Кубота България /КББГ ЕООД/ Кубота България /КББГ ЕООД/

Кубота България /КББГ ЕООД/ е изключителен представител на световно известната японска марка...

Pioneer - Пионер Семена България ЕООД Pioneer - Пионер Семена България ЕООД

ПИОНЕР СЕМЕНА БЪЛГАРИЯ ЕООД е официалния представител на ДюПон Пионер в България. Фирмата...

БУЛАГРО МАШИНИ АД БУЛАГРО МАШИНИ АД

Вече 28 години Булагро е надежден партньор на добрите селскостопански производители в...

• Стойчеви 57-62 ООД Стойчеви 57-62 ООД

Фирма Стойчеви 57-62 ООД е изключителен представител за България на:   Зетор –...

Трактор Инвест ЕООД Трактор Инвест ЕООД

„Трактор инвест” ЕООД - Карлово е търговско дружество с предмет на дейност...

Агротрон - М Агротрон - М

Агротрон-М се занимава с внос на трактори, комбайни и земеделски инвентар от Европа.  ...

• Иновекс Земеделска Техника Иновекс Земеделска Техника

ИНОВЕКС Земеделска Техника е част от компанията ИНОВЕКС ГРУП . ИНОВЕКС е марка позната...

Оптиком ООД Оптиком ООД

Заедно с грижа и оптимални решения за Вашето стопанство   ОПТИКОМ ООД  е...

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД РИМЕКС Технолоджийс ЕАД

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД е компания с високо професионален и иновативен подход към всички...

• Тракбул ООД Тракбул ООД

" ТРАКБУЛ " ООД   - Стара Загора е директен вносител на пълната гама...

НИК Електроникс ООД НИК Електроникс ООД

НИК Електроникс ООД e вносител на Trimble за България - GPS навигации, автопилоти и...

Агритоп ЕООД Агритоп ЕООД

Фирма АГРИТОП ЕООД започва дейността си през 2005 г. с тясна насоченост към животновъдния...

forum