x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Овощни градини

Добър ден колеги, честит празник на всички българи. Тъй като съм нов в форума искам да питам колегите които се занимават с овошни градини. Първо ще за мен,от около 20години работя в земеделието и съм запознат с него, разбира се имаше прекъсвания,докато съм бил в чужбина, от около 3години се боря за здравето. Сега съм тип топ. Реших да започна да направя своя собствена овошни градина, миналата година стартирах 5декара, която съм насадил сини сливи сорт, Стенли, тази година да сме живи и здрави да на насадя още 16дка,от тези 16дка половината ще бъдат сорт Стенли, другата половина чачанска рана, също така мога и да насадя ябълки около 4декара,искам да ви питам заслужава ли си инвестицията в която ще вложат,да си изкарам вода за капково напояване, също така да направя ограда, искам да уточня че имам трактор с всичкия прикачен инвентар, нямам само винтилаторна пръска чака, а въпроса ми е да продължавам ли да го развивам или да спирам, благодаря за отделянето внимание

03.03.2018 в 12:09

Re: Овощни градини

Хайде де, малко трудно да отговоря, с ябълки и сливи не съм се занимавал, нека някой колега който има насаждения да ти каже ориентировъчно добива, това като добив което го пише по технологичните карти си е пълна измислица, също да каже колко като разход на дка му излизат грижите. Имаш ли тези две неизвестни, цената сам може да разбереш. Та така сметни си каква ти е инвестицията. Много е важно под каква форма ще ги продаваш, тези сливи ще ги правиш на ракия ли или ще ги продаваш на винпром, за сладко, ще продаваш на пазара итн итн. цената варира. Като сметнеш средния добив(пояснявам сега ще си измисля числата, нямам представа нито какви са цените, нито добивите) 1000 кг дка/ 200 кг ще продадеш на пазара, 500 кг на винпрома, 300 за ракия и после лесно приход-разход + субсидия по декари ето ти годишен доход.

03.03.2018 в 15:38

Здравей колега.

аз лично съм си патил от това да имам малко количество плодове и да не мога да намеря търговец да дойде да ги вземе. Затова и не ти препоръчвам да садиш различни видове овошки в малки количества. Дори да намериш начин да ги продаваш, пак остава проблема с това че различните видове плодове се нуждаят от различни препарати за растителна защита и различни грижи. Според мен е по-добре да наблегнеш на по-малко видове и сортове плодове, но най-добър съвет могат да ти дадат други овощари около теб.
Относно водата и капковото - пак същата работа - потърси колеги земеделци с кладенци наоколо и се опитай да разбереш на какво ниво горе-долу има вода. Да копаеш 120 метра кладенец например е икономически неизгодно в твоя случай.
Относно оградата - ако нямате сериозен проблем с кражбите, ако няма стада с крави и кози които да влизат в градината и да трошат клони или ако няма големи диви животни наоколо, оградата не е толкова наложителна. По-принцип ако едно диво прасе си е наумило, оградата не може да го спре да мине, но с постоянство от твоя страна да кърпиш оградата, с времето дивите животни си сменят пътеките и вече не създават проблеми. Срещу стада - нормална бодлива тел върши работа. Срещу зайци - дори мрежата не помага кой знае колко - необходими са индивидуални мрежички на малките овошки през първите години

04.03.2018 в 14:46

Здравите колеги, и аз нямам понятие от овошни градини,решил съм да насадя само един сорт сливи, Стенли около 17дка,и 3дка ябълки златна превъзходна,до кло с капково то напояване, за първо време ще ползвам цистерна която е 5тона,наясно и с оградата, при нас няма крави, овце или кози, инвестицията няма да е голяма, хубавото е че имам техниката която няма да купувам,мисля да рискувам времето ще покаже,благодаря за отзивите

05.03.2018 в 11:51

колега, според мен на този етап нямаш нужда от капково напояване. В крайна сметка малките овошки нямат същите нужди като големите плододаващи дървете. Най-добре карай за сега по стария начин - правиш вади около дърветата и поливаш при засушаване с трактора и цистерна. Чак като ти влязат дърветата в плододаване, тогава мисли за капково. При малките овошки е важно да не допускаш заплевяване около тях. Така че насочи вниманието си на там.

05.03.2018 в 22:16

Ако мога да не се съглася с колега ЗзЗ ...моята градина едвам я спасих 2016г когато я засадих....поливах я 4 пъти по 7-8 дни времетраене на всяко поливка, защото е 40 декара (1800 дървета) и водоизточник на 4 км от градината ...та с трактора и с цистерна 5 кубика и беше някакъв ужас!!!
Това ти са 2 поливки Юли и 2 Август през 15 дни (...то докато свърша последния ред, първите поляти преди 7 дни искаха вече вода) накрая избутах със 100 зора до септември месец (последната поливка ми беше 27 август) и първо дърветата не бяха пораснали кой знае колко, а само оцелели и им паднаха листата още на 3-4 септември.
Като цяло ако имаш възможност да направиш капково и да поливаш УМЕРЕНО ( за да не става дървото с мързелив корен и да не се вкоренява а да седи плитко на влагата от капковото) ще имаш съвсем други резултати...

2017 направих капково и то малко късно - началото на Юли и вече бяха много жадни дърветата, но един път тръгна ли капковото разликата беше от тук до луната и обратно въпреки че се казва че едно дърво до 20-25 август колкото е пораснало толко...приключва полека разтежа и започва зазимяването....

Само ще кажа че бадемките ми тая година имаха листа до 28 декември...есенното пръскане ми беше на 29 след като изпопадаха листата....къде е септември къде е нова година!

Все пак тия дървета ги гледаме за печалба...не само от любов към работата...така че според мен трябва да имат всички предпоставки да се развиват добре.

Тва с трактора ако ми се наложи пак да поливам като първата година предпочитам да изкопая 100 метра сонда с лъжица!

Човек се разпростира според чергата си, но според мен ако не стигат парите направи по малко декари, но задължително с напояване....

ТОВА РАЗБИРАСЕ ЗАВИСИ ОТ КОЙ РАЙОН СИ, ОТ ГОДИНАТА, ОТ ОВОШКАТА И ТН...тва че примерно бадемите не искали вода и торене и че били големи кучета и береш без да пръскаш и поливаш е голям мит и само баламурниците си го мислят. Тва все едно на бебе да не му даваш вода/мляко и храна и да го чакаш да порасне.

06.03.2018 в 00:14

Друг е въпроса, че като си сметна на 2ма души надника да поливат от цистерната с маркучи, и нафтата на трактора и почерпката на пича от язовира дето ми даваше вода и тегля чертата съм дал пари колкото една хубава италянска помпа и някой друг метър сондаж....а пък колко ме е пекло вътре в трактора и колко съм се катерил по цистерната....
Евтиното някой път излиза през носа! Да се има предвид.
Дано съм бил полезен.

06.03.2018 в 00:17

До Ramunasz

колега съветът ми беше да изчака с капковото, не с кладенеца (а за смия кладенец да проучи първо възможностите). Ако няма вода, защо да инвестира в капково?!?

Предполагам си и на ясно че малките дървета правят недостатъчно сянка. От капковото вътрередовото пространство ще се напълни с трева която расте като луда. Нали не смяташ да му препоръчаш да пръска (колегата каза че е неопитен) около млади фиданки с глифозат?

06.03.2018 в 00:46

100% прав си че не може и да става дума за поливане без удобен източник! То това е първото нещо което трябва да се реши според мен при направата на градина.
За глифозата в реда не бих посъветвал никой да го прави...аз 2 години водя голяма борба с айрък/троскот с бригада от 4 човека въоръжени с мотики и е убийство, но по добре от това да си изгориш 1/2та градина както няколко колуги от региона.
Ако си мислиш че във фетерийката/ околстебления кръг не излиза трева след като си полял мога да ти приложа снимков материал.
Отделно колко пътисъм поливал толко пъти се е налгало да ходи някой с мотика да ги оправя че водата заминава.
Идва и моментът в който е важно как си подготвил терена преди засаждане. Едната ми градина я напръсках 3 пъти само на ивици където ще вървят редовете преди засаждането и борбата с тревата е доста по поносима. Доста дразни като всичко дискувано равно и приятно за окото а в поливния кръг олеле-малеле. При това съм карал поливачите да плевят отгоре отгоре рри всяка поливка. Никой не е казал че ще е лесно. Питай ме като ръся с листен тор как полудява и тревата....

06.03.2018 в 10:50

Благодаря за коментарите които дадохте, за мен са много цени,от един месец обикалям овошните градини и гледам кои как ги е насадил, едни са ги сади ли 7х5 други 5на 4,други 4х4 все различно, което не ме устройва, спрял съм се на разстояние 3на4 или 2,5на4, но не знам дали ще се задушават след 7-8години,и с тези схема мога ли да участвам в някоя програма

12.04.2018 в 22:28

Трябва ли да се плащат данъци върху субсидиите?

• Ири Трейд АД Ири Трейд АД

Фирма „ИРИ ТРЕЙД” АД е създадена през 2003 г. с предмет на дейност:...

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД РИМЕКС Технолоджийс ЕАД

РИМЕКС Технолоджийс ЕАД е компания с високо професионален и иновативен подход към всички...

Интерагри АД Интерагри АД

ИНТЕРАГРИ АД е дружество с основна дейност внос, дистрибуция и продажби и сервизна дейност на...

• Агрокорпорейшън ООД Агрокорпорейшън ООД

Oсновната дейност на Агрокорпорейшън ООД е търгoвия в страната и чужбина със селскостопанска...

Меркурий Агро ЕООД Меркурий Агро ЕООД

Меркурий Агро ЕООД e компания за търговия на селскостопанска техника и резервни части,...

Скайтрак ЕООД Скайтрак ЕООД

Скайтрак ЕООД е директен вносител на употребявани трактори от Япония с марките Kubota, Iseki,...

• Анимекс ЕООД Анимекс ЕООД

Нов стил в Селскостопанството (New Style in Agriculture)   Фирма Анимекс ЕООД е...

Иновекс Земеделска Техника Иновекс Земеделска Техника

ИНОВЕКС Земеделска Техника е част от компанията ИНОВЕКС ГРУП . ИНОВЕКС е марка позната...

Еуралис Семена ЕООД Еуралис Семена ЕООД

Еуралис Семанс е семенарският отдел на Еуралис Груп – френски кооператив, съставен...

• Тракбул ООД Тракбул ООД

" ТРАКБУЛ " ООД   - Стара Загора е директен вносител на пълната гама...

Кубота България /КББГ ЕООД/ Кубота България /КББГ ЕООД/

Кубота България /КББГ ЕООД/ е изключителен представител на световно известната японска марка...

СД Драганови СД Драганови

СД "ПЕТКО И ИВАН ДРАГАНОВИ С-ИЕ"  е частна фирма, създадена през 1991 год....

forum