x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Как да си узаконя продажбите

Здравейте колеги, аз съм производител на зеленчуци и досега съм си продавал продукцията на близките магазини и заведения. Като среден добив изкарвам 10-15 тона / година. За следващата - 2018година имам желание да си правя продажбите като спазвам законите, но немога да преценя по кой начин да го направя.

Аз работя целогодишно на постоянен ТД на 8 часа и вариантите, които имам са да си открия собствена фирма или да се регистрирам като ЗП. Искам да знам, кой от двата начина ще ми е по-евтин тъй като добивите ми не са никак големи, а продажбите траят само 2 месеца.

10.12.2017 в 13:08

Re: Как да си узаконя продажбите

ЗП е по-евтиният

10.12.2017 в 15:35

Ако имам фирма, мога да я поддържам активна само през 2та месеца, когато правя продажбите и съответно да си плащам осугуровки за 2 месец. Разходите ми ще са така:

Регистрация на фирма = 200лв
Осигуровки: 2 х 130лв = 260лв
Касов апарат = 250лв / 80лв след първата година
Счетоводно обслужване = 50-100лв
Всичко: 760-810лв

При земеделският производител не ми е ясно:

- Мога ли да се осигорявам на 4 часа и да плащам 1/2 осигуровки.
- Да прекратя дейноста, когато не продавам за да избегна осигуровките.
- Да издавам фактури на фирми без касов бон за да избегна закупуване на касов апарат.

Печалбата ми не е никак голяма и след година не се знае дали изобщо ще се занимавам, затова не ми се инвестира много.

10.12.2017 в 19:37

Отговорите са 1. Не знам, 2. Да 3. Да, Един приятел е ЗП трябва да го питам за първото но така или иначе мисля че ще ти е по-добре. Защото с фирмите закона има нужда от реформи не е направен много много в полза на собственика особено ако минеш границата 50 000лв. която стои непроменена от десетилетия напук на инфлация и минимани заплати и всичко останало...

10.12.2017 в 22:33

Благодаря. Днес ще разговарям с един счетоводител и ще напиша каквото съм научил.

11.12.2017 в 08:23

Ако имам фирма, мога да я поддържам активна само през 2та месеца, когато правя продажбите и съответно да си плащам осугуровки за 2 месец. Разходите ми ще са така:

Регистрация на фирма = 200лв
Осигуровки: 2 х 130лв = 260лв
Касов апарат = 250лв / 80лв след първата година
Счетоводно обслужване = 50-100лв
Всичко: 760-810лв

При земеделският производител не ми е ясно:

- Мога ли да се осигорявам на 4 часа и да плащам 1/2 осигуровки.
- Да прекратя дейноста, когато не продавам за да избегна осигуровките.
- Да издавам фактури на фирми без касов бон за да избегна закупуване на касов апарат.

Печалбата ми не е никак голяма и след година не се знае дали изобщо ще се занимавам, затова не ми се инвестира много.

Като ЗС не можеш да се осигуряваш на 4 часа
Можеш да прекратяваш и подновяваш дейността и от това следва внасяне на осигуровки само когато имаш обявена дейност.
Можеш да не купуваш касов апарат, ако продаваш само собствена непреработена продукция и то само, ако не е най- общо казано в търговски обект.

11.12.2017 в 10:34

Ако зареждам няколко заведения не мога ли да си пиша касов бон и фактура от книжарницата предварително и да им ги нося със стоката.

И трябва ли да имам собствена земя за регистрацията. В момента ползвам една обща градина, в която нямам дял. Мога ли да си регистрирам дворното място на моята къща, а зеленчуците да ги гледам в чуждата градина ? Някой ще ме провери ли ?

11.12.2017 в 19:37

Не се пише касов бон,а се издава протокол за покупко-продажба на селско ст.
продукция.Прикрепя се към ф-рата ако клиента иска!
При проверка търсят зел.картонче и понякога анкетна карта.

12.12.2017 в 12:52

а кога е крайноят срок за да се запиша?

17.12.2017 в 19:50

Трябва ли да се плащат данъци върху субсидиите?

• СД Драганови СД Драганови

СД "ПЕТКО И ИВАН ДРАГАНОВИ С-ИЕ"  е частна фирма, създадена през 1991 год....

Универсал НВГ Универсал НВГ

Универсал-НВГ ООД е създадена през 1990 г. В търговията със селскостопански машини...

Pioneer - Пионер Семена България ЕООД Pioneer - Пионер Семена България ЕООД

ПИОНЕР СЕМЕНА БЪЛГАРИЯ ЕООД е официалния представител на ДюПон Пионер в България. Фирмата...

• Агрополихим АД Агрополихим АД

Агрополихим АД е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в...

Иновекс Земеделска Техника Иновекс Земеделска Техника

ИНОВЕКС Земеделска Техника е част от компанията ИНОВЕКС ГРУП . ИНОВЕКС е марка позната...

Машио Гаспардо България ЕООД Машио Гаспардо България ЕООД

Машио Гаспардо България - Официален вностител на земеделска техника от групата на Машио...

• Трактор Инвест ЕООД Трактор Инвест ЕООД

„Трактор инвест” ЕООД - Карлово е търговско дружество с предмет на дейност...

ФИАММА ЕООД ФИАММА ЕООД

Всичко за селското стопанство.   Фиамма ЕООД предлага богата и широка гама от...

Оптиком ООД Оптиком ООД

Заедно с грижа и оптимални решения за Вашето стопанство   ОПТИКОМ ООД  е...

• Интерагри АД Интерагри АД

ИНТЕРАГРИ АД е дружество с основна дейност внос, дистрибуция и продажби и сервизна дейност на...

Техно Груп-М Техно Груп-М

ТЕХНО ГРУП-М –Търговска и развойна дейност в областта на селскостопанска техника и...

Байер КропСайанс Байер КропСайанс

Предмет на дейност: Производство и търговия с препарати за растителна защита и семена рапица....

forum