x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

15 декара сини сливи.

Здравейте,
Имам наследствени 32 декара земи и съм решил да кандидатствам по европроект и да ги засадя със 21 декара сини сливи. Парцела се намира в село Търничане област Стара Загора и не знам какъв сорт сливи да засадя и от къде да ги купя.
Може ли да ми предложите разсадник и два или три сорта сини сливи, защото сега започвам да се занимавам с овощарство и не знам на какъв сорт да заложа.
За сливите ще се грижа възможно най-добре, а не просто за да усвоя парите. Имам десетки декари с лавандула и рози, но не съм се занимавал с овошки и ще бъда много благодарен ако ми помогнете с избора на разсадник, защото ме е страх да не ме прекарат и да ми дадат лошо качество фиданки или различен сорт от договореното.
Всичко е готово и остава само да избера разсада.
Поздрави!

15.11.2017 в 21:08

Re: 15 декара сини сливи.

Преди време се съветвах точно за сини сливи и ми обясниха , че има голяма опасност да не се финансират след 2020 година . Информацията ми е от консултанска фирма Новек .

15.11.2017 в 23:17

Благодаря, че ме уведомихте. Мен също те ме консултират и това ме учуди Ще им звънна днес да попитам, но предполагам, че след като подпишеш договор няма значение дали ще спрат програмата, а аз се надявам да подпиша на мярка 6.1 която се очаква да отвори до седмица/две.
Но мен по скоро ме притеснява какъв сорт да засадя, понеже и да не ме одобрят ще ги гледам и искам добър добив.

16.11.2017 в 08:47

Привет,
И аз имам някакви декари,и проучвах въпросът за сливите.Оказа се че в овощарските институти нямат фиданки,а в разсадниците на свободна продажба са само сръбски и македонски сортове,които не се доближават до българските.Масово се ашладисват джанки и се продават за сливи по 5 лв фиданката.Това ,което аз лично ще направя е в Балкана,където са останали стари да пробвам да разсадя от тях.

16.11.2017 в 09:18

И аз съвсем скоро се бях разтърсил за информация за сливи и достигнах до интересна информация, но непотвърдена от човек реално стопанисващ такава градина.
Един от най- перспективните сортова УЖ е Йо-Йо - немски, хибриден (не му е нужен друг сорт за опрашване), разработен е на базата на Стенли, който пък масово се отглежда у нас и разпознава от купувачите в България, като разликата била, че Йо-йо бил резистентен на шарка (основнен проблем при отглеждането на сливи). Чух за много различни видове градини, от които за мен най-интересен ми се стори варианта на 4х2.5 (100 броя в декар), като при правилната формировка (вретено) влизала в плододаване на 2ра година и от 4та нататък се очаквало добив от 4 тона при правилна грижа. Колко е вярно не знам.
За разсад съм лъган 1 път и мога да предпазя други като кажа че от Европлант (Пловдив) в никакъв случай да не се купува нищо....от там нататък разсадници много. Чувал съм добри отзиви от познати за разсадника на Таки (село. Войводиново - Пловдив), като възнамерявам да купя разсад череши от там.

По принцип аз знам че сериозните разсадници искат да заявиш разсада предходната година за да може нещата да се случат като хората. Така че е нормално ако отидеш от днес за утре да нямат количества, но зависи от сорта/подложката и бройката.

Сливите искат пръскане иначе червясват, но то коя овошка не иска пръскане....

За субсидиите нищо не мога да ти кажа, но като цяло не трябва да разчиташ на тях ако се захващаш да правиш градина, а по-скоро да са ти някаква минимална помощ. Аз гледам 40 декара бадеми и със субсидиите горе-долу си покривам осигуровките, нафтата на трактора..

Дано съм помогнал, Поздрави !

16.11.2017 в 16:40

Пожелавам ти успех, но доколкото чета нашите сортове вече не са добра алтернатива, защото ги мори шарка.

16.11.2017 в 19:07

И аз съвсем скоро се бях разтърсил за информация за сливи и достигнах до интересна информация, но непотвърдена от човек реално стопанисващ такава градина.
Един от най- перспективните сортова УЖ е Йо-Йо - немски, хибриден (не му е нужен друг сорт за опрашване), разработен е на базата на Стенли, който пък масово се отглежда у нас и разпознава от купувачите в България, като разликата била, че Йо-йо бил резистентен на шарка (основнен проблем при отглеждането на сливи). Чух за много различни видове градини, от които за мен най-интересен ми се стори варианта на 4х2.5 (100 броя в декар), като при правилната формировка (вретено) влизала в плододаване на 2ра година и от 4та нататък се очаквало добив от 4 тона при правилна грижа. Колко е вярно не знам.
За разсад съм лъган 1 път и мога да предпазя други като кажа че от Европлант (Пловдив) в никакъв случай да не се купува нищо....от там нататък разсадници много. Чувал съм добри отзиви от познати за разсадника на Таки (село. Войводиново - Пловдив), като възнамерявам да купя разсад череши от там.

По принцип аз знам че сериозните разсадници искат да заявиш разсада предходната година за да може нещата да се случат като хората. Така че е нормално ако отидеш от днес за утре да нямат количества, но зависи от сорта/подложката и бройката.

Сливите искат пръскане иначе червясват, но то коя овошка не иска пръскане....

За субсидиите нищо не мога да ти кажа, но като цяло не трябва да разчиташ на тях ако се захващаш да правиш градина, а по-скоро да са ти някаква минимална помощ. Аз гледам 40 декара бадеми и със субсидиите горе-долу си покривам осигуровките, нафтата на трактора..

Дано съм помогнал, Поздрави !

Благодаря за инфото!
Засега съм се спрял на фиданки сини сливи сорт Стенлей от:
Разсадник на Емануил Йорданов в с. Ветрен дол(Пазарджишко) - 3.85лв/бр.
Разсадник на Йордан Петков в с. Сборище(Сливенско) - 3.20лв/бр.
Разсадници Елит - 4.32 лв/бр.
Всички са с фитосанитарен контрол. паспорт и приемо предавателен контрол.

Това което ме притеснява за разсадника на Емануил Йорданов е, че дръвчетата са високи по 3 метра и не знам това дали се дължи на качествени фиданки или по скоро на двугодишни такива и дали това е лошо
Избора ще е труден, но до ден/два трябва да реша, защото нямам много време.
Поздрави!

16.11.2017 в 19:17

В крайна сметка се спрях на разсадника на Атанас Узунов в Пловдив който се намира близо до с. Брани поле. Обиколих доста разсадници, но при него овошките определено са едно ниво над другите при които ходих. Късмет на всички!

18.11.2017 в 09:20

Коя тема от новата ОСП представлява най-голям интерес за Вас?

• Машио Гаспардо България ЕООД Машио Гаспардо България ЕООД

Машио Гаспардо България - Официален вностител на земеделска техника от групата на Машио...

Анимекс ЕООД Анимекс ЕООД

Нов стил в Селскостопанството (New Style in Agriculture)   Фирма Анимекс ЕООД е...

Никея Трейд ЕООД Никея Трейд ЕООД

Никея Трейд ЕООД се занимава с внос на употребявани трактори - John Deere, CASE, Massey...

• Скайтрак ЕООД Скайтрак ЕООД

Скайтрак ЕООД е директен вносител на употребявани трактори от Япония с марките Kubota, Iseki,...

НИК Електроникс ООД НИК Електроникс ООД

НИК Електроникс ООД e вносител на Trimble за България - GPS навигации, автопилоти и...

АГРИТРЕЙД-БГ ООД АГРИТРЕЙД-БГ ООД

АГРИТРЕЙД-БГ ООД извършва продажба и сервиз на нова и употребявана земеделска техника и...

• Агритоп ЕООД Агритоп ЕООД

Фирма АГРИТОП ЕООД започва дейността си през 2005 г. с тясна насоченост към животновъдния...

Меркурий Агро ЕООД Меркурий Агро ЕООД

Меркурий Агро ЕООД e компания за търговия на селскостопанска техника и резервни части,...

Агрокорпорейшън ООД Агрокорпорейшън ООД

Oсновната дейност на Агрокорпорейшън ООД е търгoвия в страната и чужбина със селскостопанска...

• Еуралис Семена ЕООД Еуралис Семена ЕООД

Еуралис Семанс е семенарският отдел на Еуралис Груп – френски кооператив, съставен...

СД Драганови СД Драганови

СД "ПЕТКО И ИВАН ДРАГАНОВИ С-ИЕ"  е частна фирма, създадена през 1991 год....

Байер КропСайанс Байер КропСайанс

Предмет на дейност: Производство и търговия с препарати за растителна защита и семена рапица....