В позицията на НАТ-2010 за бъдещата ОСП 2020+ на ЕС, изпратена до Работна група към "Национален земеделски форум-ОСП след 2020" за Обща позиция на земеделския сектор в Република България, има 7 опорни точки.

В ЕП обсъждат настоящето и бъдещето на тютюна

На 12 септември 2017 г. предстои утвърждаването й и адресиране на Декларация за стабилен бюджет за бъдещия програмен период до премиера Борисов, вицепремиера Дончев, министъра на земеделието, храните и горите Порожанов и министъра на финансите Горанов.

Ето и позицията на НАТ-2010 по всяка една от точките:

Равнопоставеност на тютюна с останалите браншове в бъдещата ОСП

Тютюнът функционира съобразно Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия и е най-законно отглежданата и контролирана земеделска култура от целия сектор „Земеделие“. Затова той трябва да заеме достойно място в българската позиция за бъдещата ОСП след 2020, а изключването му и дискриминацията спрямо него трябва да бъде прекратена.

Придържане към първоначалните цели на ОСП

В сърцевината на обсъжданията са екологичното и социалното влияние на земеделието.

Въпреки, че осъзнават необходимостта от справяне с екологичните предизвикателства, тютюнопроизводителите предупреждават законодателите и регулаторите за разводняването, което би отклонило ОСП от нейните исторически цели. Освен целите, касаещи безопасността на храните и екологичното благосъстояние, трябва да се обърне внимание и на социално-икономическите предизвикателства, стоящи пред земеделския сектор. Въпреки, че земеделската криза засяга много стопанства, ОСП трябва да се съсредоточи предимно върху трудовата заетост, достойния живот на фермерите и регионалното развитие.

Възстановяване на критерия за трудова заетост на полагаемото му се място

От съществена важност е следващата ОСП да е пригодена към семейно земеделие, като например земеделие, свързано с отглеждането на тютюна, което може да подпомогне регионалното развитие и да подсили жизнеспособността на нашите територии. Освен това обучението подсилва конкурентоспособността на малките и средни стопанства, позволявайки на фермерите да решават икономическите, административните и цифровите проблеми по-ефективно. Обучението на младите фермери е критично важно за привлекателността на земеделието. Инвестициите в обучения за земеделските професии трябва да е приоритет на ОСП.

Инструменти за стабилизиране на доходите

Твърдо се противопоставя на бюджетното орязване на ОСП, която трябва да остане на същото ниво, и призовава за продължаването на преките помощи. Задължително инструментите за управление на кризите и застрахователните системи трябва да бъдат подсилени, така че да могат да предпазят фермери от фалит, в случай на природни бедствия или пазарно дерегулиране. Отглеждането на тютюна като форма на земеделие би могло да бъде отчетено от тези инструменти и да не бъде маргинализирано, както се случи при премахването на стимулиращите помощи през 2010.

Опростяване на административните процедури

Тъй като тези административни пречки могат да бъдат пагубни за правилното управление на стопанствата, ОСП може да стане по-ефективна, с оглед опростяване на формалностите и изискванията, които фермерите трябва да спазват. Въпреки това опростяването не трябва да предизвика стандартизиране на ОСП инструментите, предвид на разнообразието на европейското земеделие и необходимостта от конкретни секторни мерки.

Подкрепа за развитието на междубраншовите организации

Обединявайки европейските производители (UNITAB) и преработватели (FETRATAB), ELTI е първата европейска междубраншова организация, измежду всички земеделски производства. Европейския тютюнев сектор се превръща в авангард и доказва, че е на фронтовата линия, за да защитава интересите на европейското земеделие. Този опит може да бъде използван в другите сектори. НАТ-2010 и UNITAB предлагат следващата ОСП да подкрепи изграждането на междубраншови организации, на европейско и национално ниво, за да се повиши тежестта на фермерите във веригата на стойностите.

Българското и Европейско отглеждане на суров тютюн

Като една от най-трудоемките форми на земеделие характерна с прилагане на ръчен труд и специфични бутикови стойности на суровина със специално предназначение, тютюнът отглеждан в България и ЕС събира много малки семейни стопанства, като от доходите генерирани от тази дейност са зависими десетки хиляди земеделски производители . Тези стопанства за отглеждане на тютюн често се намират в уязвими райони с ниско продуктивни почви и наклонени терени с планински и полупланински характеристики, така че имат критично важно значение по отношение на социалната кохезия, тъй като те поддържат работните места и осигуряват използването на земите.

Въпреки това, българското и европейско земеделие страда и неговата устойчивост е засегната застрашително от европейските реформи и наредби: премахването на общата организация на пазарите и финансовите помощи и прилагането на Директивата за тютюневите продукти. Тези регулаторни ограничения водят до ценова война между производителите, които намаляват цените на суровините, а по този начин и доходите на тютюнопроизводителите.

Тютюнопроизводителите в ЕС се отличават от производителите в други страни извън ЕС, благодарение на тяхното ноу-хау и екологичната и социална отговорност с която се съобразяват. Европейското отглеждане на тютюн дава гаранции за качество и проследимост, които допринасят за здравното въздействие на продуктите за пушене.

Освен това, предвид че се извършва основно на малки площи, отглеждането на тютюна допринася за ландшафтното разнообразие с много малък вреден отпечатък върху околната среда, благодарение на селската си базираност.

Следващата ОСП на ЕС (2020+) трябва да е иновативна, така че трудоемките производства, като суровия тютюн, да могат да оцелеят и да подпомогнат регионалното развитие и разнообразие.