Лимонът расте в глинени или дървени съдове, при подходяща температура и добра почвена смес. Отглежда се в съдове съответстващи на възрастта на растението - в големи съдове малките растения не образуват добра коренова система, тя става излишно дълга и овласена. Съдовете се сменят през 2 години, като се започва от 20 см и се стига до 45 - 60см ширина и 40 см дълбочина.

Почва за лимон

За почва се използва смес от равни части пръст с изгнили горски листа, добре угнил оборски тор, едрозърнест пясък и хумусна чимова пръст. Ако на растението липсва азот, калий, фосфор, растежът се забавя, листата жълтеят и окапват. Добре е да се подхранва с угнил оборски тор или смес от равни части амониева селитра и калиев сулфат - дозата е 1 до 2 чаени лъжички на месец. Може да се ползва птичи тор на малки дози на всеки две седмици, но след като престои и ферментира 1 - 2 седмици във вода.

- Не допускайте засушаване на растението, най-добре е да сипвате вода в подставката.

  • - Лимонът се нуждае от резитба за формиране, което става през първите 2 - 3 години. Стъблото да е с 20 см ствол и 3 - 4 симетрични скелетни клона, чрез тяхното съкращаване се образуват полускелетни разклонения, до пълното изграждане на короната, образуваните цветове и плодове се премахват.

 

Лимонът цъфти обилно и ако го отглеждате с декоративна цел, оставете всичките цветове, ако искате да плододава, то тогава оставете 3- 4 цвята, разположени към върха на клонките.

Отглеждане на цитруси в домашни условия

Резитба на лимон

Резитбата за производство се прави, като слабо се съкращават клончетата, отстраняват се плододалите и сухи клонки и се прореждат завръзите. Ако растението е застаряло се съкращават с 1/3 до 1/2 скелетните и полускелетни клони, така става подмладяване. Има зависимост между количеството плодове и количеството листа на дръвчето, за нормалното развитие на всеки плод в короната трябва да има най-малко 9 - 10 развити листа. В тях се съдържат фитонциди, които действат като естествен антибиотик и убиват микробите в стаята където расте. Ако дръвчето изгуби много листа на следващата година не плододава, затова е важно да съхраните листата му.

Сутрешното или вечерното поливане на лимона е най-добро

Зимуване на лимона

Лимонът зимува в нормално топли и светли помещения с температура 18 - 20 градуса, избягвайте резките промени в температурата при проветряване и течението, добре е да овлажнявате въздуха, така листата ще се развиват добре. Изнася се на открито след като преминат застудяванията, резките промени в условията са причина за боледуване и загиване на растението.

 

ВИЖТЕ ОЩЕ

Портокал - Citrus sinensis

Лимон - пряката слънчева светлина смущава неговото развитие

Размножаване и отглеждане на лимона