Случвало ли ви се е да сте отгледали здрави моркови, а скоро след като сте ги оставили за презимуване, те започват да изгниват. При това заразата обхваща кореноплодите само за няколко дни.

Ако са поразени от бяло гниене морковите стават меки, а бял като парцалени парчета налеп ги покрива бързо. Тези кореноплоди са заразени още на полето, а поразените прехвърлят болестта на здравите и така ще бъде обхванато цялото количество. Заразата се разпространява много бързо на топло.

Засегнатите от сиво гниене тъкани се размекват и посивяват, стават мокри, а на повърхността се появява сива плесен. Болестта засяга цвеклото, при допир се предава бързо и на здрави кореноплоди. Заразата пълзи и по въздуха, чрез спорите лесно се придвижва, от единични огнища гниенето пламва в различни участъци в избата. Няма да помогне пререждането. Добре е да се знае, че първи се разболяват наранените или оставени на студ кореноплоди.

Когато температура в помещението е твърде висока, тогава има опасност от сухо гниене. Върху кореноплодите се появяват леко вдлъбнати сиви петна, а тъканта под петната е суха и се рони. Когато кореноплоди са прибрани навреме, опасността от сухо гниене е по-малка.

Морковите се засиват на слоеве с влажен пясък, за да се изолират един от друг. Тогава е и по-слабо изпаряването на влагата и вероятността да пламнат инфекции е по-малка.